Včera to potvrdila Deníku ředitelka mateřské školy Marie Přibíková. „Sto dvacet sedm dětí odejde v příštím školním roce do základních škol. Pro předškoláky jsme před zápisem měli sto dvacet devět volných míst,“ upřesnila počty Přibíková.
K zápisu k předškolnímu vzdělávání přišli minulý týden rodiče se sto dvaceti čtyřmi předškoláky. „Devět dětí ale bylo mladších tří let. Takové děti ale do školky bereme pouze výjimečně, a to v případě, že matky nastupují do práce,“ vysvětlila Přibíková s tím, že v prachatické mateřské škole je proto v současné chvíli ještě sedm volných míst. Jde o školky v ulici Česká a na Skalce.
Plně obsazenou kapacitu mají budovy v Krumlovské a Zahradní ulici. „V Zahradní ulici si ale necháváme dvě místa záměrně neobsazená. Může se totiž stát, že se do města přistěhuje rodina, jejichž dítě by mělo nastoupit do posledního ročníku školky. V té chvíli je obec povinná mít pro takové dítě místo,“ zdůvodnila neobsazená místa s tím, že jediná školka v Zahradní ulici má smíšené třídy. Proto tam ředitelka Mateřské školy v Prachaticích Marie Přibíková volné místo záměrně blokuje. „V letošním školním roce se nám také stalo, že jedno dítě, které nastoupilo školní docházku, dostalo v lednu dodatečný odklad a vrátilo se zpět k nám,“ upřesnila Marie Přibíková další důvod plně neobsazené kapacity v Zahradní ulici. Sice to nepovažuje za vhodný postup, ale i tak se něco podobného občas stává.
Do prachatické školy budou v příštím školním roce chodit i děti rodičů, které nemají trvalé bydliště v Prachaticích. „Jsou to ojedinělé případy lidí, kteří v Prachaticích pracují a je pro ně lepší, když dítě chodí do školky tady. Všem těmto rodičům jsme letos mohli vyhovět,“ uzavřela Přibíková.