VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stašská základní umělecká škola se má čím chlubit

STACHY - Kdo se alespoň trochu zajímá o hudební a kulturní dění v prachatickém okrese, jistě mu není stašská „Liduška“ neznámou. Přesto bych si ráda zavzpomínala, jaké měla naše školička začátky a jak se rozvíjela.

1.11.2007
SDÍLEJ:

PRO RADOST VŠEM. Děti, které navštěvují ZUŠku v obci Stachy se každý rok představují při různých příležitostech. Ať už jsou to koncerty nebo například divadlo.Foto: archiv ZUŠ

V Základní umělecké škole ve Stachách začala probíhat výuka již v roce 1973 při tehdejším počtu žáků dvacet tři. Jelikož Stachy bývaly podle pamětníků „králováckou rychtou“ plnou cirkusáků, kteří jezdili s cirkusy po celém světě a hráli na různé hudební nástroje, byly zde vytvářeny dobré podmínky pro další pokračovatele nejprve lidových muzikantů, později i profesionálních hudebníků.

Velikým přínosem pro výuku byla ta skutečnost, že se do malé šumavské vesničky přistěhovali kvalifikovaní učitelé a mohlo se zde začít vyučovat aprobovaně.

Vyučovalo se na tyto nástroje: housle, klavír, kytara a akordeon. Do lidové školy umění, jak se dříve ZUŠka jmenovala, přicházelo stále více a více rodičů s dětmi, kteří měli zájem o hru na rozličné hudební nástroje.

Škola se postupně obohatila o výuku na zobcovou flétnu, klarinet, trubku, saxofon, příčnou flétnu, fagot, violu, keybord a stále se rozrůstala v počtu žáků v hudebním oboru. Zájem žáků a rodičů nebyl však pouze o hudební obor, ale vznikaly požadavky k otevření nových oborů .

Byly otevřeny další obory a to výtvarný a literárně-dramatický. Škola zakoupila pomůcky pro výuku keramiky například vypalovací pec, hrnčířský kruh pro leváky i praváky, grafický lis a mnoho dalších.

V současné době se vzdělává v ZUŠ ve Stachách sto dvacet pět žáků. Jejich aktivity jsou velice pestré. V hudebním oboru se uskutečňuje několik veřejných žákovských koncertů za rok, kde se postupně vystřídají všichni žáci jako interpreti. Škálu koncertů tvoří i další účinkování našich žáků na koncertech pro seniory v Domově seniorů v Kůsově, při příležitosti Dne matek, adventních koncertů a dalších. Nelze opomenout velice pěkných a kvalitních výchovných koncertů pro naše nejmenší děti z mateřských škol Stachy, Zdíkov a Vacov a dále na výchovné koncerty pro žáky základních škol.

Podle věkového rozmezí volíme při těchto koncertech vhodnou tématiku. Pro děti z MŠ je to většinou představování hudebních nástrojů, pro žáky ze ZŠ seznamování s hudebními obdobími a jejich skladateli. V loňském roce proběhlo několik těchto velice kvalitních koncertů.

Završením svého několikaletého studia v základní umělecké škole bývá absolventský koncert, kde absolventi předvedou, čemu se u nás naučili. Mnohdy se na tomto koncertě představí vynikající interpreti, kteří své nadání a píli zúročí v dalším pokračování na studiích s hudebním zaměřením, ať už na středních nebo vysokých školách.

V hudebním oboru se každoročně zapojujeme s našimi žáky do celostátních soutěží vyhlášených MŠMT. I tam sklízíme pěkná umístění v rámci kraje.

Pozadu nezůstávají ani další obory. Výtvarný obor prezentuje své práce na každoroční vernisáži a zapojuje se během školního roku do několika výstav dětských prací.

Literárně-dramatický obor účinkuje na různých besídkách, samostatných vystoupeních a je naší chloubou i to, že žáci tohoto oboru se rozjeli dokonce potěšit svou pohádkou “Tam, kde propadají čerti“ své nemocné kamarády na onkologické oddělení nemocnice Na Bulovce a do Motolské nemocnice v Praze. Divadelní hru se žáky LDO nejen nacvičila, ale i napsala celý scénář paní učitelka tohoto oboru. V letošním školním roce napsala pro děti další pohádku o strašidlech s názvem „Strašidlo na hrášku“, se kterou se děti chystají navštívit několik dětských domovů.

Myslím si, že se máme čím chlubit. Těší nás i to, že v naší škole již několik roků vyučují bývalí žáci, kteří vystudovali hudbu.

Svědčí to o dobrém přístupu všech starších učitelů. Právě oni dokázali už před léty vzbudit u svých žáků zájem věnovat se hudbě jako svému životnímu poslání.

1.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Porota vybere tři nejlepší domácí vánoční ořechy

Vimperské gymnastky na závodech v Českých Budějovicích.

Gymnastky zakončili soutěžní sezonu

Adventní nálada ovanula knihovnu

Prachatice - Oddělení pro děti a mládež si pro své dětské návštěvníky připravilo adventní odpoledne spojené s tvůrčími dílnami.

AKTUALIZOVÁNO

Při nehodě se těžce zranil řidič

Vodňany – Nákladní automobil se ve čtvrtek před 16. hodinou čelně střetl s osobákem na obchvatu Vodňan.

Odešel Bořivoj Lauda, emeritní ředitel Alšovy jihočeské galerie

České Budějovice - Ve čtvrtek 7. prosince zemřel akademický malíř, grafik a restaurátor Bořivoj Lauda, emeritní ředitel Alšovy jihočeské galerie (AJG), který působil ve vedení instituce v letech 1970 až 1986.

Tipsport vede na skóre

Vimperk - Místní liga sálového fotbalu pokračovala druhým kolem. Po něm stále zůstávají bez porážky ještě tři týmy, a to Tipsport, Čkyně a prachatický FC Norton.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT