Jihočeský kraj se přitom jedné ze svých nemovitostí nerozhodl zbavit poprvé. Již před více než dvěma roky dokonce kraj uvažoval o možnosti využít bývalou lesnickou školu včetně internátu pro potřeby SOŠ ekonomické a Gymnázia ve Vimperku. Jenomže s ohledem na zvýšení provozních nákladů nakonec od této varianty Jihočeský kraj, jakožto zřizovatel školy, ustoupil.

Jihočeský kraj proto nabídl školu městu Vimperk již před zhruba dvěma roky. „Městu už jsme školu v minulosti nabízeli, i když v té době za cenu pouze odhadní, přičemž jsme se nedostali k jednání o konečné ceně, protože město nemělo v té době připraveno využití,“ uvedla radní Jihočeského kraje Jana Krejsová.

O samotnou školu sice mělo již tehdy zájem i město, bylo ochotno dokonce zaplatit i cenu kolem třinácti milionů korun, ale nemělo pro objekt odpovídající využití, ani strategického partnera, který by dokázal spolu s městem prostory smysluplně využít. Po té, co pronajaté prostory koncem roku 2008 opustila Nemocnice Vimperk, sice město zvažovalo variantu přestavby starého internátu na domov pro seniory, ta by ale pro rozpočet města byla velikou zátěží. Kromě toho se ukázalo, že část pozemků je ve vlastnictví soukromého majitele, se kterým město vedlo spor o další dvě nemovitosti.

Aktuální situace je ovšem jiná. I když majetkoprávní vztahy k pozemkům trvají, snížila se cena, za níž kraj nabídl k odkoupení bývalou lesnickou školu, a také město má nejen záměr na přestěhování městské knihovny, přestavbu části internátu na malometrážní byty, ale také má za sebou jednání se společností Rohde & Schwarz, která má zájem o využití části objektu. Navíc se před nedávnem městu přihlásil další zájemce o objekt starého internátu. „Vůbec nejčerstvější informací z jednání s firmou Rohde & Schwarz vyplynulo, že by společnost upřednostnila dlouhodobý pronájem prostor upravených na malometrážní byty. To je pro nás zcela nová zpráva, kterou budeme muset projednat v zastupitelstvu,“ shrnula výsledek včerejšího dopoledního jednání místostarostka Jaroslava Martanová.

„Je pravda, že město zareagovalo na naši nabídku až v červnu. Chápu, že si Vimperští, pokud jim zastupitelé kraje prodej odsouhlasí, budou muset vzít úvěr, ale na druhou stranu se jedná o objekt na strategickém místě a ani samotná cena není s ohledem na lukrativnost a stav objektu přemrštěná,“ podotkla krajská radní Jana Krejsová.

Co se týče varianty přestěhování městské knihovny, podle místostarostky je záměr využít pro ni první podlaží, do kterého je i bezbariérový přístup a neměly by zde být problémy ani se statikou. Přestože je zatím předčasné hodnotit tento záměr, vedoucí Městské knihovny Vimperk Milada Šmídová pro tuto možnost vidí rozhodně více kladů, než záporů, což je odlišný stav než ten, který platí pro variantu přestěhovat knihovnu do objektu TKB. „Prostory jsme měli možnost vidět a srovnání s TKB je zcela bezpředmětné. Bývalá lesnická škola nabízí mnohem více světla, lepší přístup, blízkost školy, možnosti parkování a hlavně pozice prakticky v centru města,“ hodnotí prostory Milada Šmídová. Prostorově by se knihovně nabídly přibližně stejné podmínky, v jakých se nachází knihovna dnes. Lepší podmínky by si podle vedoucí knihovny pochvalovali zcela jistě i její návštěvníci. Stálých čtenářů eviduje vimperská knihovna v letošním roce aktuálně více než šest set třicet a jen v loňském roce registrovaly knihovnice kolem jedenácti tisíc návštěv a uspořádaly čtyřicet osm akcí mimo běžnou knihovnickou činnost. I pro tyto aktivity vidí Milada Šmídová areál bývalé lesnické školy řadu výhod, stejně jako z hlediska provozních nákladů.

Vše ale závisí na rozhodnutí jihočeských krajských zastupitelů, zda bývalou lesnickou školu prodají za Vimperskými nabídnutou cenu 8,8 milionu korun právě městu. A pokud ano, pak si své budou muset říci k definitivní podobě využití i financování koupě samotní zastupitelé Vimperku v pondělí 19. září.