„Jsme na nejvyšší možné hranici dané zákonem a stejně svoz odpadu ročně dotujeme z rozpočtu města zhruba třemi miliony korun,“ potvrdil prachatický starosta Jan Bauer, který byl včera u toho, když se libínské skládce odpadu otevřely další dvě kazety pro ukládání. Nejvyšší možný poplatek Prachatičtí platí už od roku 2007.
Minimálně další dvě volební období tak zastupitelé nemusí řešit otázku, kam s odpadem.


Splácíme všichni


Část peněz, které obyvatelé města za svoz platí, se hromadí v takzvaném fondu skládky a za ty se během letošního roku zaplatilo právě její rozšíření.
Celkové náklady vyšly na zhruba jedenačtyřicet milionů korun a ani na to fond skládky nestačil. „Na dofinancování jsme ještě museli získat úvěr, který bude splácen právě z fondu skládky,“ doplnil Bauer.


Pomůže třídění?


Fond skládky ale neplní pouze peníze z Prachatic, ale také i z ostatních obcí, jež na skládku odpad ukládají, i když většina obcí vystoupila ze sdružení skládky, stejně část jejich poplatku za skládkování jde do fondu a tak se podílí na vytváření finanční zálohy, z níž se bude platit také úvěr.
Například každý obyvatel Volar platí 440 korun za rok. „Minimálně stejnou částku na osobu ale na svoz a ukládání doplácí náš rozpočet,“ upřesnila volarská starostka Martina Pospíšilová. Doplnila, že město zatím nemá v plánu částku obyvatelům navyšovat.
„Jedinou možností, jak ukládání odpadů zlevnit, je naučit lidi třídit odpady,“ potvrdila Pospíšilová. Radnice proto každým rokem navyšuje počet kontejnerů na tříděný odpad. Právě třídění je podle volarské starostky jednou z možností, jak snížit pro obyvatele cenu za skládkovné na Libínském Sedle. Uložení jedné tuny odpadu totiž vyjde na přibližně třináct stovek.
Na zákonnou hranici se zatím nedostali ani ve Vimperku. Obyvatelé tam platí 492 korun za rok.
„Navýšení poplatku neplánujeme ani na příští rok,“ řekl vimperský starosta Pavel Dvořák s tím, že rozpočet doplácí minimum.

Kolik platí jinde?

Volary 440 Kč 
Vimperk 492 Kč 
Prachatice 500 Kč 
Strakonice 470 Kč 
Český Krumlov 492 Kč 
České Budějovice 500 Kč 
Jindřichův Hradec 500 Kč 
Tábor 500 Kč 
Jde o částku na osobu a rok.
Písek nemá kapitační platbu, ale platí se roční poplatek za odvoz popelnice. Svoz 1x za 14 dní je 984 Kč, týdenní pak 1824 Kč.