Jde o byty v domě s pečovatelskou službou na Skalce ve velikosti jedna plus nula. „Prázdné je určitě nechat nechceme, proto jsme vyhlásili veřejnou výzvu k podání žádostí na jejich pronájem,“ upřesnil prachatický starosta Jan Bauer.
Podmínkami pro získání bytu, kde měsíční nájemné stojí 16,42 korun za metr čtvereční, je trvalý pobyt ve městě a přiznaný invalidní nebo starobní důchod. „Zároveň však dotyčný žadatel nesmí mít dluhy vůči městu,“ dodal Bauer další z podmínek s tím, že podat žádost mají případní zájemci šanci až do 18. dubna.
Bytů, které mají statut zvláštního určení a vztahuje se na ně snížené nájemné, má v současné době prachatická radnice sedmdesát jedna. Každý z bytů má přibližně pětadvacet metrů čtverečních. Jsou v domech s pečovatelskou službou na Skalce a v ulici SNP. „Zároveň ale evidujeme šedesát pět žádostí o ně. Ovšem nejsou to žádosti urgentní a podle mých informací některé z nich ani nesplňují zadaná kritéria,“ doplnil Bauer. I tak ale radnice myslí do budoucna a má zpracované projekty pro další výstavbu domů s pečovatelskou službou. „Možnou variantou je studie na rekonstrukci jednoho z pavilonů na základní škole v ulici Zlatá stezka,“ doplnila místostarostka Hanka Rabenhauptová. Další architektonická studie pak existuje na stavbu domu s pečovatelskou službou s pětadvaceti byty na zelené louce. Ale jeho stavba zatím není na pořadu dne. „Demografická křivka říká, že lidí důchodového věku přibude, tak je potřeba mít dlouhodobé plány,“ vysvětlil starosta, proč se vedení města počtem bytů v pečovatelských domech zabývá.
Zároveň ale město počítá s rozšířením právě domu s pečovatelskou službou na Skalce. „Nájemník, který tam provozoval obchod, totiž prostory opustil, a tak zvažujeme, že tyto nebytové prostory příští rok přestavíme na bytové,“ doplnila Hanka Rabenhauptová. Změnou by pak město získalo další dvě až tři bytové jednotky. Pro příští rok se ještě plánuje na Skalce výměna oken.