Tak jako v loňském roce byla slavnostní jezdecká vyjížďka spojena s křestem letošních hříbat, kterého se měl znovu ujmout známý herec Jiří Lábus a stát se tak jejich kmotrem. „Protože u nás chováme asi dvacet koní, je jasné, že máme hříbata každý rok. A protože podzimní Hubertská jízda má letos již čtvrtý ročník, chtěli jsme také nějakou akci v létě. Nakonec se z toho stal tento křest,“ vysvětloval jeden z majitelů zámku Štěpán Hiršl.
Po slavnostním zahájení a vyjížďce, která byla dlouhá přes deset kilometrů, byly připraveny jezdecké závody na kolbišti. Při nich se soutěžilo jak v dosažené výšce skoků, tak i v rychlosti, kterou byl jezdec s koněm schopný trať absolvovat. Celý dopolední program komplikoval v Bohumilicích nepříjemný „podzimní“ déšť. „Je to určitě komplikace. Ale doufám, že lidé, kteří naše akce mají rádi, přijdou i tak. Není to akce jen pro milovníky koní, chodí sem i gurmáni, kteří chtějí ochutnat buď dršťkovou polévku z hlívy ústřičné, nebo tmavý žampion Portobello, připravovaný se sýrovo-šunkovou náplní,“ pokračoval Hiršl. V zámku má totiž sídlo firma Holoubek a pravnuci, která se zabývá pěstováním různých druhů hub. Internetový obchod dobrehouby.cz byl navíc hlavním sponzorem celé akce. Zájemci si mohli některé druhy hub a různých houbových produktů prohlédnout přímo na místě, zasvěcení jim poté prozrazovali nejvhodnější způsoby jejich úpravy. Ti nejmladší návštěvníci mezi tím mohli závodit v rybaření na rybnících v areálu zámku.
Po projížďce, závodech a představení dětských jezdeckých kroužků přišel na řadu vrchol programu, samotný křest hříbat. Jiřího Lábus v roli kmotra ale chyběl. „Omluvil se nám, protože je trochu nemocný, a tohle počasí by mu příliš neprospělo. Ale zastoupí ho Zuzana Norrisová. Jsme rádi, když se křtění ujme nějaká slavná osobnost. Je ale jasné, že to musí být někdo, kdo má k přírodě a ke zvířatům nějaký vztah,“ upozorňoval Hiršl s tím, že akci by rádi zopakovali i v příštím roce. Plánuje, že by bylo možné příští Skalické léto obohatit ještě například o vystoupení kynologů. Letošní léto se ve Skalicích povedlo. Příjemní lidé, krásní koně a houbová vůně která obohacovala celkovou atmosféru. Až na počasí, které letos opravdu straší – bez jediné chybičky.