Podle zákona z roku 2004 totiž není na území bývalého okresu ani jedno místo, které by jako koupaliště kontrolovali hygienici. Deníku to včera potvrdil tiskový mluvčí Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích František Kotrba.

„Voda se pracovníky příslušných územních pracovišť krajské hygienické stanice pravidelně kontroluje na osmi místech v regionu, říkáme jim koupací zóny, které jsou definovány vyhláškou. Na Prachaticku takové místo opravdu není,“ vysvětlil.

To, zda není voda plná nebezpečných sinic, si musí zjistit každý sám. Jedinou jistotou jsou veřejná koupaliště, jejich provozovatelé totiž mají ze zákona povinnost kvalitu vody kontrolovat.

Výhodu mají ti, kteří se chtějí koupat v Husinecké přehradě. Ta je totiž kontrolována Povodím Vltavy.

V současné době je zákaz koupání v koupací oblasti veřejné tábořiště Podolsko na Písecku.

I když na Prachaticku jsou veřejná tábořiště, nejsou vodní plochy v jejich blízkosti nikým kontrolovány.

Z toho důvodu by měli zvýšenou pozornost věnovat kvalitě vody lidé s oslabenou imunitou, děti a těhotné ženy. Například u dětí je totiž vyšší riziko, že se při koupání napijí vody, v níž plavou. Pokud by v takové vodě byly sinice, hrozí například střevní problémy. Kožní problémy při zvýšeném výskytu sinic riskuje takřka každý, kdo se v takové vodě koupe.

Majitelé veřejných koupališť sledují kvalitu vody v bazénech povinně, stanovuje jim to zákon.

Jedním z důvodů jsou i náklady na měření kvality vody. Jedno měření stojí řádově tisíc až tisíc pět set korun.

Přesto mají vodomilci například u Husinecké přehrady možnost, jak zjistit, zda není plná sinic. „Na internetových stránkách Povodí Vltavy je zveřejňována kvalita vody v přehradách, tedy i té naší,“ potvrdil včera hrázný Bedřich Křivánek. Podle jeho slov se mohou lidé koupat 400 metrů od přehrady, v případě Husinecké tedy není s oblíbeným místem problém. „Nikdo ale nemůže čekat, že v případě, že budou například v přehradě sinice, že jej budeme sami upozorňovat nebo vyvěšovat cedule. Kdo chce znát kvalitu vody, musí sledovat internet,“ doplnil.

Vlastní měření

Pomůckou, jak zjistit, jaká je kvalita vody, může být podle Františka Kotrby, tiskového mluvčího Krajské hygienické stanice, i obyčejná PET lahev. „Když do ní odeberete vodu a necháte deset minut stát a uvidíte na hladině vody kroužek s nečistotou, znamená to, že jsou ve vodě sinice,“ poradil František Kotrba.

Dodal, že sinice jsou pro koupající se opravdu nebezpečné. „A to především pro děti, lidi s oslabenou imunitou a těhotné ženy,“ upozornil.

Koupaliště hlídají

„Ze zákona máme povinnost pravidelně kontrolovat kvalitu vody na koupališti,“ potvrdil včera za provozovatele vimperského koupaliště Václav Vokatý.

Proto provozovatel každý týden odváží vzorek vody do prachatického zdravotního ústavu.

„Jedno takové měření nás stojí patnáct set korun. Navíc ještě jednou měsíčně kontrolují kvalitu vody pracovníci zdravotního ústavu přímo na místě. Za velké měření pak platíme šest tisíc korun,“ poznamenal Václav Vokatý.

Podle jednatele provozovatele je ovšem letošní letní sezona, co se koupání týče, podprůměrná. „Byl jeden hezký týden a od té doby je zataženo. Nyní jsou pěkné dva dny, ale už nyní víme, že v zisku nebudeme,“ poznamenal.

Hrozba uzavření

Pokud bude počasí i nadále nevyhovující, mohlo by podle Václava Vokatého dojít i k tomu, že bude letošní letní sezona na koupališti ukončena předčasně.

Dalším kontrolovaným koupalištěm by v budoucnu mělo být i nově vybudované koupaliště Hulák.