Jestliže se v roce 2000 oběma směry vydaly přibližně dvě stovky cestujících, poslední roky je počet více než desetinásobný a místo jednoho spoje jsou nasazovány hned čtyři. První ročník byl zároveň jediným, který neměl žádné téma, a již ten následující se pořadatelé v rámci lazaretního vlaku převlékli za doktory a pasažéry léčili i proti jejich vůli.

„Následovaly vlaky vězeňský, pohádkový, jelo se ve stylu Divokého západu i Ruské zimy. Nechyběl ani vlak hrůzy či sci–fi. Zlomovým bodem bylo zapojení divadelního souboru Bouček z Vimperka, k němuž se přidaly skupiny historického šermu Berit či Artego. Ty daly vlakům neopakovatelný charakter,“ vzpomněl uplynulých ročníků předseda pořadatelského Stifterovo pošumavského železničního spolku Roman Hajník.

K jízdám patří doprovod country kapely, pojízdná kancelář Pohádkového království a pro velkou část cestujících je to i příležitost k výstupu na nedaleký Boubín.

Během let se měnil i vozový park. „Začali jme se čtyřvozovou soupravou z padesátých let složenou z legendárních Hurvínků. O rok později jsme poprvé jeli parním vlakem a dnes pětici vagonů táhne lokomotiva řady 749,“ doplnil R. Hajník s tím, že výměna atraktivní páry za dieslovou zamračenou je čistě ekonomická záležitost a málokoho by napadlo, že právě z ekonomických důvodů měla i tato hojně navštěvovaná akce po loňském ročníku namále.
„Nakonec se nám podařilo stoupající nároky vyřešit a filmové, hudební či sportovní hvězdy na nejvýše položené české nádraží dopravit a snad tomu tak bude i nadále,“ uzavřel optimisticky letošní ročník spanilých jízd R. Hajník.

Jaroslav Pulkrábek