Páteční přívalový déšť má na vině prasklou vozovku přímo před Dolní bránou. „Zřejmě nevydržela kanalizace a proud vody protrhl asfaltový povrch. Jenže my neznáme jasnou příčinu,“ zkonstatoval včera ředitel prachatické Správy a údržby silnic Jiří Růžička. I tak se ale jeho lidé pustí do opravy okamžitě, co bude zprůjezdněna Slámova ulice. „Nemohli jsme opravovat, ve chvíli, kdy bychom se do toho pustili hned, zablokovali bychom dopravu v celém městě. Vozovka je totiž v současné době nejvíce exponovaná,“ vysvětlil. Kruhová křižovatka se zprůjezdní dnes. A tak nejdéle v pondělí se SÚSka pustí do opravy prasklého povrchu pod Dolní bránou. Příští týden, kdy se ve městě konají Slavnosti solné Zlaté stezky, tak bude vozovka upravená, ale jen „na oko“.
Ředitel správa a údržby silnic je totiž domluvený s prachatickou radnicí, že hned po skončení slavností se začne pátrat po chybě, která se stala na kanalizaci. „Město musí najít příčinu a odstranit poruchu, která se stala pod zemí. My pak zajistíme úplnou opravu asfaltového povrchu, kdy část vozovky vyfrézujeme, a pak položíme nový povrch,“ řekl k postupu prací Jiří Růžička.
S frézováním a novou pokládkou se ale počítá teprve v prázdninových měsících. To by se totiž měla zároveň opravovat již v loňském roce avizovaná vozovka od železničního přejezdu ve směru na České Budějovice až k sídlu Správy a údržby silnic. „Konečnou fázi opravy vozovky pod branou proto směřujeme do stejného období,“ zakončil Jiří Růžička.