Otevírají se totiž domovské vody pstruhů a lipanů v nové sezoně, den, kdy mohou rybáři poprvé v roce vstoupit do svých oblíbených řek a potoků a doufat v ulovení tečkovaných obyvatel tůní, proudů a podemletých břehů.V letošním roce připadá toto datum na sobotu.

„Myslím si, že u vody bude plno, volný den tomu samozřejmě napomůže. Pro pravověrné pstruhaře je návštěva revíru v tento den jakousi povinností, symbolickým otevíráním vody, rituálem. Když to nejde jinak, berou si ten den dovolenou, a jdou k vodě, ať je počasí, jaké chce,“ popisoval tradiční zahájení pstruhařské sezony hospodář husinecké rybářské organizace Milan Sucharda s tím, že už ve středu večer vysadili husinečtí rybáři na sto padesát kilogramů pstruha duhového do pstruhového úseku řeky Blanice.

Na začátku sezony smí rybáři odnést od pstruhové vody právě pouze pstruhy, lipan podhorní je dále hájený a pokud ho rybáři uloví, měli by ho s co největší šetrností vrátit vodě.

„Pstruhaři jsou z valné většiny duchem opravdoví rybáři. Ulovit některou z lososovitých ryb není vůbec jednoduché, ať už přívlačí, nebo muškařením, které je opravdu vrcholovou rybářskou disciplínou, která se musí umět,“ pokračoval Milan Suchara a dále řekl, že v letošním roce si povolenku na pstruhové vody koupilo v Husinci přes padesát rybářů. Ti mohou kromě Blanice navštívit i další oblíbené pstruhové úseky například na horní Vltavě, Volyňce, nebo Otavě.

„Nezbývá, než popřát, aby bylo co nejhezčí počasí a zahájení pstruhařům vyšlo, ať už s úlovkem, nebo bez něj,“ uzavřel rybářský hospodář.