„Když jsme začali hrát, byli mezi námi i kluci, kterým bylo tak dvanáct, třináct let. V dnešní době ale tak mladé lidi mezi sebou nemáme. Bude to asi tím, že se celkově mládež do sportovních aktivit moc zapojovat nechce,“ řekl vedoucí klubu a organizátor sportovních akcí Jaroslav Tesař.

Inspirace filmem

Jenže název má tým poněkud netradiční. Podle slov vedoucího se členové inspirovali známým filmem Slunce seno. „A to číslo bylo jen náhoda, jeden z členů prostě řekl, a co pět Samyc a už to bylo. Název byl na světě,“ vyprávěl Jaroslav Tesař s tím, že hlavní aktivitou klubu je sálový fotbal. Ten klub hraje už mnoho let ve Vodňanech.

Vodňanská liga trvá zhruba od poloviny listopadu do konce února. „To je také naše hlavní období tréninků. Pravidelně se setkáváme v pondělí večer. Když je potřeba a máme čas, tak se samozřejmě sejdeme i jindy,“ dodal.

Klub má nové dresy

V současné době ale má tým tak trochu problém vyrážet na zápasy. Společná cesta autobusem by vyšla draho. „Dnes už to není jako dřív, kdy kluby jezdily na turnaje autobusem. My se tak domluvíme a někdo vezme auto. Ostatní se s řidiči svezou. Je to pro nás i levnější varianta,“ vysvětloval Jaroslav Tesař.

„A protože nejsme zařazení pod sportovní svaz, jednu z nejvýznamnějších rolí hrají v našem působení sponzoři. Jeden z nich je zároveň i naším členem. Proto jsme si mohli pořídit i první sadu dresů. Šlo ale o takové ty obyčejné, tenkrát byly ještě navíc v akci. Dnes už se ale můžeme pochlubit dresy novými. Na nich vládne černá barva a samozřejmě naše logo. Na ty nám přispěla i obec,“ komentoval vedoucí klubu a skromně přiznal, že on sám logo navrhoval.

„Ostatním jsem poté návrh ukázal a oni souhlasili. V naší výbavě jsou ale i trička nebo čepice. Ty se uplatňují hlavně v letní sezoně. Jednu dobu jsme měli i takové ty malé kalendáře do peněženky, to jsme ale byli trochu aktivnější, než dnes,“ s úsměvem přidal Jaroslav Tesař.

Trofej doma není

Za dobu, co klub funguje, odehrál podle vedoucího zhruba dvě stě padesát zápasů. Jak úspěšný je tedy sportovní tým, odvezl si domu nějakou tu trofej?

„Abych řekl pravdu, moc úspěšní nejsme. Je to ale hlavně z toho důvodu, že členy nevybíráme podle jejich hráčských vlastností. Protože jsme především přátelé, máme trochu jiná kritéria. Hráče přibíráme podle toho, jak zapadají do kolektivu. To ale neznamená, že ani v této sestavě se nesnažíme zápas vyhrát, akorát jiné týmy jsou prostě sehranější,“ vyprávěl Jaroslav Tesař.

V klubu jsou tak muži z Netolic, Malovic, Maloviček a nebo třeba Hlodaček. „Když bych to ale měl srovnat, vždy bylo víc lidí z obce Malovice, zhruba tak čtvrtina z okolních měst. Všechny nás rozhodně spojuje láska k fotbalu, a to je nejdůležitější,“ upřesnil vedoucí klubu s tím, že v současné době také pomalu předává kompetence mladším hráčům, kteří by měli být budoucností klubu FK 5 Samyc.

Jezdí i na vodu

I když nejvíce času zabere sportovnímu klubu sálový fotbal, není to jeho jediná aktivita.

Pro zájemce pořádají na přelomu července a srpna rekreační vodu. „Přiznám se, že na vodu já moc nejezdím. Je to záležitost jednoho kolegy, který se na organizaci podílí nejvíce. Pro všechny, kteří mají zájem, tak vedle raftů a jiných potřebných věcí ke splouvání nechá dělat i sezonní trička s naším nápisem,“ komentoval s nadšením Jaroslav Tesař.

A že je zájem o splouvání Vltavy velký, dokazuje i bohatá účast.

Na vodě se tak každým rokem setkává stále více a více lidí. A to jak muži, tak i jejich ženy a děti. Někdy se objeví i chlupatý mazlíček.