„Ve středu se roztrhlo srdce zvonu Salve, který oznamuje sedmou hodinu ranní, poledne a desátou večerní,“ informoval ředitel Kulturních a informačních služeb města Prachatice Tomáš Novák.

Prasklé srdce mohou lidé vidět ve vyhlídkové věži kostela každý den od 10 do 17 hodin. „Bylo štěstí, že část srdce spadla v době, kdy ve věži nikdo nebyl. Jinak se mohlo stát veliké neštěstí,“ řekla Věra Dobiášová, která ve věži pracuje. Kromě zvonu Salve jsou v kostele ještě dva další, umíráček a svatý Jakub.

„Servisní firma již pracuje na novém srdci. Podle jejích informací by se měl zvon znovu rozeznít nejpozději do 12. srpna,“ doplnil Tomáš Novák.

Pověsti praví, že puklé srdce znamená veliké neštěstí pro město či pro celou zemi. Mnoho lidí tomu však velikou vážnost nepřikládá.

Někteří ale přece jen zpozorní. Dokazuje to anketa, kde lidé upozorňují na zajímavou věc. Když před lety spadla v Prachaticích socha Spravedlnost, nedlouho potom začaly problémy vlády, která později rezignovala a konaly se předčasné volby.

„V tomto směru opravdu pověrčivý nejsem a myslím, že bude vše v pořádku,“ doplnil k celé záležitosti prachatický místostarosta Martin Malý.

Zvon Salve se nachází v jižní věži kostela ve výšce padesáti tří metrů. Ve věži je od roku 1945, stejně jako další zvon umíráček. Nejstarším zvonem je svatý Jakub, který se nachází v severní věži. Pochází z roku 1521, kdy ho ulil zvonařský mistr Bartoloměj. Tento zvon měl veliké štěstí, protože přežil i druhou světovou válku. Tehdy je totiž zabíral německý wehrmacht a v České republice jich po válce zůstalo jen třináct procent.

Také Prachatice tehdy přišly o několik zvonů, mezi nimi byly i Poledník a Soumaráček.