Koupit si prut, navázat háček, neznamená začít chytat kdekoli se člověku zamane. Na to, aby se člověk stal rybářem, musí už před příchodem k vodě o rybách něco vědět. A také nahodit člověk nesmí všude.
Říká se také, že mnoho rybářů začínalo pytlačením, s lískovým prutem, nití a ohnutým špendlíkem. A nad tím by asi i dnes rybářská stráž přivřela oči. Všechno se ale má dělat pořádně, a proto tak začneme i my. Člověk se může učit od někoho, a nebo začít sám. Kdo nemá v rodině rybáře, může to mít složitější, nic pro něho ale není ztraceno. Pokud ho ryby a příroda zajímají, může se zapsat do rybářského kroužku, který nabízí i prachatický Dům dětí a mládeže. Tam se dozví, jak se má v přírodě chovat a po roce sbírání zkušeností může odejít s čerstvým rybářským lístkem.
Pokud chce někdo začít až v dospělosti, má to trochu složitější. Nezbývá mu, než složit zkoušky a obejít všechny úřady. Na městském úřadě s rozšířenou působností si zakoupí rybářský lístek. Ten se kupuje buď na jeden, pět, či deset let. Ještě předtím ale musí zažádat o členství v některé rybářské organizaci, kde také složí test základních znalostí. Až potom dostane povolenku na příslušný rok. I v těch je ale rozdíl.
Může si totiž koupit povolenku místní, která umožňuje lov pouze v revírech obhospodařovaných příslušnou rybářskou organizací. Dalším stupněm je povolenka krajská, a tím nejvyšším povolenka celosvazová. Povolenky se ale rozdělují také na pstruhové a mimopstruhové, a to podle toho, jakému lovu se chce rybář věnovat především. Mimopstruhové vody jsou většinou klidnější, a převažují v nich druhy jako je kapr, cejn, plotice či lín. A samozřejmě dravé ryby – sumec, štika nebo candát. Tyto ryby, které na mimopstruhových vodách patří mezi ty nejžádanější, jsou v pstruhových revírech považovány naopak za škůdce. Pstruhové vody jsou totiž domovem především ryb lososovitých – pstruhů. A dalších ryb silně proudících vod. Součástí povolenky k lovu je také soupis revírů. A z něho se rybář dozví, kde vlastně smí lovit a za jakých okolností.
Vypadá to, že stát se rybářem není zase tak jednoduché. Vše totiž má svá pravidla. Nemůže zkrátka rybařit každý a všude, kde se mu zlíbí. Rybaření je hodně oblíbený sport. A kdyby směl rybařit každý a všude, možná by žádné ryby brzy nebyly.