Kapři a jiné rybniční ryby tak rychle dohánějí jarní deficit a přibírají na váze, k vánočnímu salátu by tak i letos mohly být hezké ryby za cenu, která bude podobná té loňské. A ještě lépe jsou na tom pstruzi a ostatní chladnomilné ryby žijící v řekách. Těm letošní rozkolísané počasí vyhovuje nejvíce.
Hodně dešťů má pozitivní vliv na kvalitu vody, která je prý v našem regionu v chovných rybnících dobrá. Stejně tak i řeky mají celkem stabilní průtok.
„S letošním typem léta nemůžeme snad být ani více spokojení, protože prší hezky a výkyvy nejsou zase tak velké. To se projevuje na hladině řek, která není rozkolísaná. A protože máme v naší líhni letos rekordní počet ryb, doufám, že počasí bude podobné i v srpnu,“ konstatoval hospodář Místní rybářské organizace v Husinci Milan Sucharda.
Podle jeho slov se na podzim mohou těšit i sportovní rybáři, organizace se chystá totiž i na podzim nasazovat některé druhy ryb, zejména kapra. „Bude to především na Husineckou přehradu a podrevíry, které k ní náleží,“ doplnil Sucharda.
V chovných rybnících trvá období největší aktivity ryb. Zatímco jaro bylo slabé, teď ryby dohánějí, co se dá. Podle ředitele Školního rybářství Protivín Václava Šrámka jsou přírůstky sice mnohem lepší, stále ještě ale má tržní ryba váhový deficit.
„Zpoždění je zhruba měsíc a půl, to ryby nabraly na jaře. A i když teď hodně stahují, všechno se rozhodne až v září. Pokud bude počasí podobné tomu, jaké je teď, mohu ale už všechny uklidnit, že ryby budou i letos tak kvalitní, jako v minulých letech, a na tuzemský trh se dostanou ryby v takové velikosti, o jaké je největší zájem,“ ujišťoval ředitel rybářství Václav Šrámek.
Na rozdíl od zahraničních gurmánů mají totiž Češi na talíři vždy raději trochu větší rybu, vážící přibližně tři kilogramy. A v oblibě stále vede kapr, následovaný amurem a dalšími doplňkovými rybami.
Ředitel dále vysvětloval, že na stav ryb neměly větší vliv ani vysoké teploty panující na začátku července. „Lidem se možná zdá, že v počasí byly výkyvy, z našeho pohledu je ale nyní situace stabilní,“ uzavřel ředitel školního rybářství Václav Šrámek..
A zatímco v některých rybnících protivínského rybářství prý deště způsobují zvyšování hladiny, prachatickému regionu se zatím všechny komplikace vyhýbají. I v rybnících jiných oblastí ale zvýšení hladiny trvá obvykle jen desítky hodin, takže nemá na stav rybí obsádky větší vliv.