Samozřejmě, zlatá medaile ze zimních olympijských her v Naganu se asi těžko s něčím porovnává. Pokud bychom prý ale spočítali, kolik medailí jsme získali na mezinárodních soutěžích v rybolovné technice, prý by byla tato disciplína naším nejúspěšnějším sportem. A to i přesto, že se většinou musí obejít bez velkých sponzorů a publicity. Rybolovná technika je prý stejně stresová disciplína jako každý jiný sport, a kromě velké zručnosti vyžaduje i notnou dávku soustředění a trpělivosti. A v neposlední řadě také trénink. Hodiny a hodiny s prutem a sedmi gramovým závažím na konci vlasce. Na jednom z takových tréninků jsem se ve velké tělocvičně Základní školy Národní dozvěděl něco více o tomto sportu, který má i v Prachaticích tradici dlouhou desítky let. Situaci mi přibližoval odborník na slovo vzatý, Ivan Rieger, který prachatický kroužek rybolovné techniky vede již od roku 1981 a má tedy o čem vyprávět.
V době, kdy jsem jeho mladé svěřence v tělocvičně navštívil, byl trénink právě v plném proudu. Závaží cinkala o terče a já jsem se jen podivoval nad tím, na jakou vzdálenost a s jakou přesností se malí caparti dokáží do terčů trefit. Mnohým z nich nebylo o mnoho více než deset let a už to vypadalo tak, že by terče dokázali trefit i poslepu. Trénink v tělocvičně je přitom jen jejich zimní aktivitou, jakmile to počasí dovolí, trénuje se venku. Protože i závody se odehrávají ve venkovním prostředí a mohou je tedy ovlivnit i povětrnostní podmínky. Venku se trénuje také více disciplín, tělocvična dovoluje pouze trénink v hodu na zátěžové terče Skish a zátěž Arenberg. Každá z těchto disciplín má svá pravidla, hází se z různých vzdáleností přes hlavu, ze stran, nebo třeba podhodem. Různý je také počet pokusů a konečné hodnocení. Ve venkovním prostředí, při němž jako jediní v republice využívají prachatičtí umělou trávu, se trénuje také hod na terč s muškou a hod zátěží či muškou do dálky. Všech pět disciplín potom tvoří pětiboj a právě v něm získali členové prachatického kroužku rybolovné techniky několik úspěchů i v zahraničí, v minulém roce získala navíc Kateřina Sýkorová v pětiboji juniorů na mistrovství ČR zlatou medaili.
A protože patří naše země v tomto sportu mezi absolutní světovou špičku, úspěch na mistrovství republiky prý rozhodně není zadarmo.
„Je to hlavně o tom, aby se lidé naučili házet a ovládali zátěž bezchybně ve vzduchu. A samozřejmě, každé vítězství vyžaduje i to, aby člověk uměl prohrávat,“ vysvětloval vedoucí mladých rybolovných techniků Ivan Rieger. Tomu v současné době přibyli svěřenci i z Vimperka, kde byl kroužek rybolovné techniky v loňském roce zrušen. Stará se tak v současné době o dvanáct závodníků, mezi nimiž nechybějí ani dívky. Tradici rybolovné techniky tak zdaleka zánik nečeká a už na jaře by mohli prachatičtí pomýšlet na další úspěchy.