„Šla jsem tudy ráno, v hospicu žádné upozornění není, až jsem narazila na zátaras v Horní ulici. Do toho mě ujistili dělníci, že tudy to nejde a tmavou uličkou už vůbec ne, že tam už je výkop,“ popsala cestu do centra třiatřicetiletá žena. Usoudila, že bude lepší se vrátit. Trasa jí nakonec trvala stejně dlouho, jako kdyby šla okolo hradeb rovnou.
Situace je komplikovaná, lidé jezdí, kudy mohou, ale stěžují si, že jim město do schránek dalo informaci, že mají parkovat v areálu kasáren a následně si cestu zkrátit přes hospic. „Mohli říct rovnou, že to tu na čas zavřou úplně, ale takhle z nás dělají blbce. Chápeme, že opravit se to musí,“ rozčiloval se jeden z nájemníků bytu v Neumannově ulici. Do toho na linku 156 volají pracovníci z firmy Huko, která tam opravuje, že nemohou vjíždět Neumannovou ulicí do Horní ulice, kde provádějí opravu, neboť jim v tom brání zaparkovaná vozidla. „Hlídka MP za stěrač vozidel umístila předvolánky,“ upřesnila čtvrteční situaci tisková mluvčí strážníků Blanka Rokůsková.
Vedoucí odboru komunálních služeb a dopravy Městského úřadu v Prachaticích Ivana Jeřábková doplnila, že zkratka přes hospic je určena pro obyvatele ulic Neumannova, Horní a Klášterní, nikoliv však jako obecná informace o tom, že tudy lidé mohou jít. „Průchod k jednotlivým domům a k bydlištím lidí zde musí být samozřejmě po celou dobu rekonstrukce umožněn,“ reagovala přesně. To, že jde o obecnou informaci pro ostatní, popřela. To znamená, že cedulky, které upozorňují chodce, že je tam staveniště, nebezpečí pádu a vstup na vlastní nebezpečí, pro ně neplatí. Turista, který nemůže zaparkovat na náměstí, ale musí jít okolo hradeb. I přesto, že město již několik let parkování v kasárnech preferuje tamní parkovací místa označuje jako ideální pro všechny, neboť přes areál hospicu je to do centra pěšky dvě minuty. „To už můžeme lidi posílat na parkoviště ke Klimě, to je stejné, také je to městské parkoviště,“ dodal k věci šéf dopravních policistů v Prachaticích Martin Grožaj. Podle jeho slov by v nejbližší době mělo být upraveno také matoucí značení před kostelem. Pralesu značek totiž málokdo z cizích lidí rozumí a jedou až k Dolní bráně.