To všechno nabídl již třetí ročník workshopů a čtení ze sborníku Romano suno v Základní škole Zlatá stezka 387, dříve speciální v Prachaticích.
Mezi děti tak po roce znovu zavítali pracovníci Nové školy, o.p.s. z Prahy. Úvodní slovo patřilo ředitelce školy Miroslavě Kunešové a ředitelce Městské knihovny v Prachaticích Haně Mrázové. Při přivítání na děti čekalo působivé vystoupení akordeonisty Mária Biháriho, ale také úvodní báseň na téma Vánoc ze sborníku Romano suno. Tu dětem v romštině přečetl František Bikár a v češtině Kateřina Tykalová. Poté si již děti užívaly jednotlivé Workshopy.
Noví kamarádi
„Pro děti je to zpestření výuky. Nekomunikují tak jenom s učiteli, což je pro ně velice hodnotné. Děti si workshopy pochvalují,“ popisovala ředitelka Základní školy Zlatá stezka 387, dříve speciální v Prachaticích Miroslava Kunešová.
Hudební workshop měl na starosti Mário Bihári. Ten si s dětmi povídal o hudbě a také jim ukázal základy hry na akordeon. Nechyběla ani řada známých melodií. V tanci děti zdokonalil Vlado Oláh. S ním si děti povídaly o afrokubánské Salse a její historii. Navíc si společně s ním i zatancovaly. Výuku jednotlivých tanečních kroků si děti užívaly. Velký zájem sklidil také výtvarný workshop Kateřiny Tykalové. Dětem se při tvorbě obrázků meze nekladly, avšak měly být zaměřeny právě na báseň ze sborníku Romano suno. Na papírech tak byl vidět především vánoční stromeček. Kdo si kreslit nechtěl, mohl z papíru vyrábět vánoční hvězdy.
Velká příležitost
„Soutěž Romano suno je jedinečná příležitost pro romsky mluvící děti tuto schopnost někde uplatnit. Po posudku odborné poroty se pak díla dětí dostanou až do stejnojmenného sborníku,“ popisovala Kateřina Tykalová.
Závěr dne patřil znovu umění Mária Biháriho a také tanečnímu vystoupení školního souboru. „Akci pořádáme ve spolupráci s Městskou knihovnou v Prachaticích. Dětem se znovu program moc líbil,“ dodala Miroslava Kunešová.