Jednou ze základních škol, kde se včera neučilo a učitelé stávkovali, byla ta ve Volarech. „Do stávky se nakonec přihlásilo dvaaosmdesát procent všech našich učitelů,“ informoval ředitel školy Petr Horálek. Dále potvrdil, že tedy nebylo nijak reálně možné vyučovat a škola se musela uzavřít.

Děti jako rukojmí

Stávka vzbudila vlnu nevole mezi některými rodiči. Jedni z nich, manželé Vlaďka a Martin Laschovi, dokonce napsali dopis, kde vyjadřují svůj postoj a nesouhlas se stávkou učitelů. Podle nich mimo jiné kantoři tímto způsobem používají děti jako rukojmí.

„Roznesli jsme zhruba tři stovky těchto dopisů. Žádali jsme učitele, pokud nepojedou stávkovat do Prahy, ať přijdou do školy a vysvětlí nám i dětem, proč stávkují. Nechceme, aby nečinně seděli doma,“ řekla Vlaďka Laschová.

Nakonec otevřeli

Jelikož si bylo vedení základní školy vědomé, že ne všichni se mohou o své děti postarat, mohli včera přijít prvňáčci a druháčci do školy.

„Nakonec přišlo osm dětí, pro které někteří učitelé a vychovatelé připravili program. Přišly i tři maminky, se kterými jsem o stávce hovořila,“ doplnila zástupkyně ředitele Dana Míková, která akci nepodpořila a je rozhodně proti této formě stávky.

Ve Volarech nakonec zůstala v provozu i jídelna a o děti bylo postaráno i v mateřské škole.

Zda se podaří učitelům prosadit své požadavky, není vůbec jisté. Chtějí zvýšení rozpočtu o tři miliardy korun, z toho dva a půl miliardy na platy zaměstnanců školských zařízení. „Nelíbí se mi postup, jaký učitelé zvolili. Zejména uzavření některých školek mi přijde naprosto nemorální vůči dětem i rodičům,“ uzavřela maminka Jana Novotná.