Za balík plen si totiž musejí připravit od nového roku o deset až dvacet korun více.

„Před novým rokem jsem pro dceru kupovala pleny vždy do dvou set korun. Stejnou značku ale za ty peníze už neseženu,“ říká jedna z maminek Lenka Tůmová. Podle jejích slov se něco zdražovalo ještě před koncem loňského roku, takže lidé měli čas se na nové ceny připravit.

„Myslím, že nárůst není až tak razantní, že by člověk musel za každou cenu změnit svůj životní standard a přecházet z kvalitní věci na méně kvalitní. Navíc lidé byli soustavně na zdražování upozorněni z médií. Pokud se různé drogistické zboží za dobu jeho používání osvědčilo, zvláště, když se jedná o zboží pro děti, někteří rodiče si raději připlatí a u své vyzkoušené značky zůstanou,“ dodala Lenka Tůmová.

„V košíku mám jen nutné věci. Prášek na praní, pleny, vatové tyčinky, dětské ubrousky a dětský šampón s pár drobnostmi. U kasy jsem zaplatila minimálně o padesát korun více,“ řekla další maminka po nákupu v jednom z prachatických marketů. I ona je toho názoru, že lidé se s cenami srovnají až po delším čase.

Ceny za knihy se sice zvyšují průběžně, lidé, kteří se bez dobré knihy neobejdou, začali dávat přednost spíše knihovnám.

„Myslím, že v dnešní době je zbytečné kupovat si za draho knížku, aby pak ležela v šuplíku. Zvláště pro důchodce je nejvýhodnější zajít si do knihovny, kde jsou ceny lidové,“ říká Jaroslava Auspergerová z Prachatic.

Podle jejích slov už člověk nemusí jezdit pro knížky do měst. „Knihovny nabízejí všechno, nač si člověk vzpomene a v současné době jsou už v téměř každé obci na Prachaticku,“ dodala Jaroslava Auspergerová.