Moc dobře si pamatuje na dětství, které za války nebylo vždy tak šťastné. Jak řekla, nechce na toto období ani pomyslet. I tak ale něco málo prozradila, například, že ze Strunkovic musela ještě s dalšími dětmi chodit do školy až do vzdáleného Bavorova pěšky.

To už je docela daleko. V kolik jste tak vyráželi?

Cesta nám většinou trvala hodinu, proto jsme už před sedmou hodinou museli být na cestě. A to nejen v létě, ale i v zimě. Sice tam spoj jezdil, ale bylo to moc brzo, že bychom se ani do školy v Bavorově nemohli schovat.

A co si ještě vybavíte z dětství?

Celkově se mi vybaví atmosféra. Jako děti jsme si nějaký ten čas na hraní našly, ale moc ho nebylo. Já jsem doma musela hodně pomáhat, měli jsme hospodářství, a tak práce bylo pořád dost. Později jsem musela i pomáhat na jiném hospodářství ve Strunkovicích. Většinou jsem hlídala jejich děti, aby sami měli čas na ostatní práce.

Žijete ve Strunkovicích celý život. Našla jste si manžela přímo tady, nebo se sem za vámi přestěhoval?

Také pocházel odsud. Do domu, ve kterém dnes žiji, jsem se za ním přestěhovala v devatenácti letech, kdy jsem se za něj provdala. O rok později jsme měli naše první dítě. Proto jsem ani po válce moc za tancovačkami a jinými kulturními akcemi nechodila, měla jsem další povinnosti. Nakonec jsem se starala o dva syny a jednu dceru s mým druhým manželem. Myslím si, že to ale bylo jen ku prospěchu, protože dnes se mladí nudí a nevědí, co by, jak se říká, roupama dělali. Dokonce jsme měli i restauraci. Já jsem se tak starala téměř o vše. Nejenže jsem hostům vařila, po zavření jsem se také musela postarat o pořádek.

A jak vyplňujete den dnes, když už jste v důchodu?

Občas se jdu podívat za svými známými. To jsem oproti dřívějšku ale také docela dost omezila, protože už toho neujdu tolik, jako dřív. A mám i hodně práce doma, pravidelně si uvařím něco dobrého. V neposlední řadě se ale také starám o zahrádku, kde nechybí zelenina a samozřejmě i květiny. Já mám ráda všechny, a tak tam mám několik druhů. Než ale všechno obstarám zabere mi to víc času, než dřív. Proto i dnes mám o práci postaráno. Dále se starám i o výklenek, který máme na domě. Dříve jsem tam pravidelně dávala čerstvé květiny, dnes už jsou tam pouze umělé. Jen škoda, že už tam není původní socha, tu odtud někdo ukradl.