„Jedná se o druhou etapu kampaně Bezpečnost pro seniory. V dubnu jsme pomocí bezpečnostních řetízků a kukátek zabezpečili celkem deset bytů v Prachaticích. Obyvatelé těchto domů si bezpečnostní prvky pochvalují. Skutečně to má svůj efekt. Dnes nás čekají Oseky, Kahov a Podolí. Přihlásilo se celkem devět zájemců,“ vysvětlila manažerka prevence kriminality Městské policie v Prachaticích Blanka Rokůsková.
Po příjezdu strážníků k jednotlivým domům na ně ale v několika případech čekalo překvapení. „Nainstalovali jsme jen čtyři bezpečnostní řetízky a stejný počet kukátek. Ve dvou případech jejich instalace postrádala smysl, protože tito obyvatelé mají ve svých domech vedle dveří okno. Mohou se tak jednoduše podívat, kdo za dveřmi stojí. Navíc u obyvatel bytového domu v Osekách jsme doporučili instalaci pouze kukátka. U nich by řetízky neměly žádný smysl,“ doplnil ředitel městských strážníků Ivo Novotný.

Spokojení obyvatelé

Obyvatelé Osek a Podolí si nové bezpečnostní prvky pochvalují. „Cítím se mnohem bezpečněji. Kolem mého domu je naštěstí zatím klid, ale člověk nikdy neví, kdo mu může zaklepat na dveře. Podobné akce pro seniory mají důležitý význam,“ řekl svůj názor obyvatel Podolí Jaroslav Janoušek.
Strážníci Městské policie v Prachaticích mají dostatek řetízků a kukátek i pro další zájemce. „Určitě chceme v podobných akcích pokračovat i v příštím roce. Je důležité, aby se senioři cítili dobře a neměli strach, “ dodala Blanka Rokůsková.

Nečekaní hosté

Obyvatelům Osek ale přidělávají starosti také potulní prodejci. „Chodí jich tu poměrně hodně. Já osobně jsem vždy měla velký strach. Teď když mám bezpečnostní řetízek a nové kukátko, cítím se o hodně lépe. Rozhodně jsem nechtěla nic podceňovat. Senioři, kteří bydlí sami, mají pochopitelně obavy o své zdraví. Bezpečí je důležité,“ uvedla obyvatelka Osek Marie Smolová.