„Připravujeme projekt na úpravu a zpevnění plochy proti budově TKB na parkovací místa. Bohužel ale tady nejsme schopni s parkovištěm začít dřív, než vláda a Parlament České republiky dojednají výslednou podobu narovnání vztahu s církví. To ale není z hlediska nedořešených církevních restitucí vzhledem k pozemkům ve Vimperku jediné bolavé místo,“ uvedl místostarosta Bohumil Petrášek.

Kromě tohoto místa je takto blokováno šest stavebních pozemků v ulici Sušická od odbočky na Hrabice směrem do města. „Pozemky jsou sice v majetku města, ale komunikace nad nimi, která by je měla zpřístupnit a současně by sloužila jako druhá záložní komunikace do sídliště Míru, vede přes církevní pozemky,“ doplnil Petrášek.

Pokud se týká rozvojového plánu města, podle starosty Vimperku Pavla Dvořáka je město limitováno vyřešením církevních restitucí hlavně v oblasti letního areálu městského sportoviště. „Obdobná situace je také v areálu starých kasáren, která blokuje převod majetku na město. Jedná se o zhruba dva a půl hektaru. Město má v sousedství pozemky, se kterými máme určité záměry a připravujeme i možnost scelení. Bohužel, o tom nyní s armádou jednat nelze právě kvůli blokaci církevního majetku,“ doplnil místostarosta. Podle starosty Dvořáka leží žádost o převod na ministerstvu obrany zhruba rok a půl.

Na otázku, kdy by se měla situace kolem vypořádání církevních restitucí pohnout kupředu, nebyl schopen přesněji odpovědět ani ministr obrany Alexandr Vondra při své nedávné návštěvě Prachaticka. „Vždy jsem byl příznivcem toho, abychom udělali narovnání a církevní restituce vyřešili. Byl jsem jedním z těch, kdo to v minulé vládní koalici prosazovali. Bohužel to o několik hlasů nakonec neprošlo. Nyní máme v koaliční smlouvě i v programovém prohlášení vlády závazek, že to uděláme. Máme na to toto funkční období, věřím, že už tu šanci znovu neztratíme. Pokud to neuděláme my, pak jsem zvědav, kdo jiný,“ podotkl ministr Vondra. Nicméně pořád se skloňuje téma škrtů a úspor a právě církevní restituce nebudou stát málo. „I minulé řešení, které nakonec jen těsně v parlamentu neprošlo, rozkládalo základy na desítky let dopředu. Každé řešení musí počítat s rozložením do budoucnosti. Není myslitelné, aby se narovnání odehrálo v řádu několika let. Platí ale, že ve chvíli, kdy narovnání bude ujednáno a učiněno, platby budou na straně jedné rozloženy, na druhé straně bude majetek okamžitě odblokován. Jiné řešení si neumím představit,“ uzavřel k tématu ministr obrany ČR Alexandr Vondra.