Tuto středu měla být schválena novela zákona o pobytu cizinců. K tomu však nedošlo. „V současné době čekáme, zda bude zákon schválen. Právě ten pro cizineckou policii přinese zásadní změnu v tom, že agenda dlouhodobých pobytů cizinců přejde pod odbor azylové a migrační politiky. Tomu jsme před časem předali i agendu pobytů trvalých,“ vysvětlila tisková mluvčí Služby cizinecké policie v Českých Budějovicích Simona Daňková. Doplnila, že bez ohledu na to, zda vejde novela v platnost, bude služba cizinecké policie z části převedena do jiných složek. „V každém případě ale do doby schválení zákona budou naši policisté vykonávat dohled nad dlouhodobými pobyty cizinců,“ řekla Daňková. Znamená to, že služba cizinecké policie bude od Nového roku v Českých Budějovicích, Táboře a Strakonicích. V Českých Budějovicích, Písku a Jindřichově Hradci pak vznikne oddělení pobytových agend.
Se služebnou na Prachaticku, která je na Dolní Silnici ve Strážným, se dále nepočítá a zůstane prázdná. Policisté odtud budou převeleni jinam. Podle Daňkové však nebudou propuštěni.

Cizinecká policie na jihu Čech:
Nyní čítá jihočeská cizinecká policie přes 300 policistů. Od ledna 2011 to bude 130 policistů a čtyři civilní zaměstnanci v Českých Budějovicích. K Policii ČR má být převedeno 42 policistů, do Prahy a středních Čech 95, do jiných útvarů policie 9 policistů. Žádost o odchod do civilu dalo 32 lidí. Na odbor azylové a migrační politiky Praha přechází 6 policistů a do Českých Budějovic pak 12 policistů a 3 civilní zaměstnanci.