Před rokem pozvala organizátorka závodu Dana Kůsová z hospůdky U Jaroušků všechny kamarády na první ročník akce, ale jak to tak již bývá, napoprvé chodí většina jen situaci okouknout. To byl tak trochu osud i Rábické lyže. „Samozřejmě nejde o výsledky, ale je to akce pro kamarády, přátele, ale i všechny ostatní, kteří se rádi baví. Chce to jen vymyslet si nějaký ten kostýmek, oprášit na půdě ležící lyže, nejraději tradiční jasanky a vyrazit se pobavit,“ říká k akci Dana Kůsová a jedním dechem dodává: „Loni se sešlo pětadvacet lidí, ale masky si vzalo jen málo z nich. Zkrátka tomu nechtěli věřit. Jak je vidět, první ročník všechny nadchl a podívejte se, jak to vypadá tentokrát. Více než třicítka závodníků a všichni v kostýmu či nějaké masce. Zkrátka záměr padl na úrodnou půdu a o dobrou náladu je postaráno.“

V hrabické hospůdce U Jaroušků se vymýšlejí různé zajímavé akce. V létě je to třeba turnaj v malé kopané smíšených družstev. „Na fotbálku máme tradičně problémy s počasím a nebyl snad jediný ročník, kdy by nám alespoň jeden zápas nepropršel. Chtěli jsme vymyslet i něco na zimní období a vznikla Rábická lyže,“ doplnil k zajímavým akcím v Hrabicích závodník v masce Sněhuláka.

A oproti letnímu fotbalovému nečasu se tentokrát zadařilo a lyžařům přály vynikající podmínky. Ale co by to bylo za závody bez předchozí pořádné přípravy. Ta se nejprve odvíjela od výroby kostýmů a nějaký ten čas tomu museli určitě věnovat například i Vodník, Červená Karkulka, Čert, Sněhulák, ale třeba i Jeptiška či Farář. Další část přípravy, a to možná té nejdůležitější, přišel těsně před startem závodu. Jasanové lyže se jen tak připravit nedají, a tak se museli psychicky připravit sami závodníci. Na řadu přišel povinný svařáček, aby bylo teplo na duši, ale i za přicházejícího mrazu. A pak už hurá na start.

„Máme přímo tady u nás v Hrabicích připraven okruh dlouhý něco přes kilometr. Delší nemůžeme, aby to všichni fyzicky i psychicky zvládli. Na trati je i jedno ošemetné místo ve sjezdu a kdo se tam moc ostatním utrhne, tak musí zastavit na připravené občerstvovací stanici, kde je připravena i zdravotnická služba, kdyby někomu docházely síly. Ale to se určitě nestane,“ přiblížila ještě před startem závodu trať Dana Kůsová.

A vláček závodníků se dal po výstřelu startéra z pušky do pohybu. Kromě lyžařů samotných vyrazili na trať i dva psi, takže někteří závodníci měli výhodu v tom, že jim pomáhal jejich psí kamarád přímo jako při skijöringu. Start si nenechali ujít ani fanoušci a trenéři závodníků, kteří je povzbuzovali až do vjezdu do terénu.

Vše dopadlo dobře, všichni dorazili do cíle a bez zranění. Že to odnesla sem tam nějaká lyže, to už se tak zkrátka někdy stává. A o vítězství opravdu nešlo. Naopak zábavy bylo plno a neskončila pouze lyžařským závodem. Přímo v hospůdce čekala na každého závodníka nějaká ta zajímavá cena a dobrota, které vyráběli sami závodníci a organizátoři. No a co s načatým odpolednem? Samozřejmě posedět, poklábosit a později i zazpívat si s kamarády. Vždyť především o to při podobných akcích jde.

„Tak za rok znovu a věřím, že zase v hojnějším počtu,“ pozvala všechny zpět do Hrabic Dana Kůsová.