Přede dvěma lety jsme připravili setkání lyžařských nadšenců poprvé a bylo vidět, že to někteří nejprve přišli okouknout. Chtěli jsme udělat takovou recesi v maskách a kostýmech. Asi se to líbilo, protože loni už přijel každý v nějakém přestrojení,“ vzpomínala na první dva ročníky této akce její spolupořadatelka Dana Kůsová.

Letos dělalo pořadatelům vrásky na čele především počasí. Určit datum konání několik dní dopředu bylo hodně riskantní. „Sobotní datum jsme určili až nyní ve středu a pomalu se modlili, aby ještě připadl nějaký sníh. Byli jsme však domluveni s majitelem louky u Hrabic, kudy vedeme trasu závodu, že sem můžeme s technikou a upravíme si trať podle vlastních představ. Tradičně se startuje před hospůdkou U Jaroušků, odkud je to na louku dvě stě metrů. Přemýšleli jsme o tom, že by se startovalo s lyžemi na ramenou a nazouvalo až v terénu, případně jsme již byli skoro svolní start posunout. Nakonec se na nás usmálo štěstí a z pátka na sobotu alespoň trochu sněhu napadlo, a tak jsme mohli běžet celou trať,“ hovořila o peripetiích před závodem Dana Kůsová.

Původně organizátorka akce čekala možná o něco početnější startovní i divácké pole, ale zkrátka zasáhla vyšší moc. „Sice nám nasněžilo, ale nepříjemná mlha asi odradila především diváky. Do závodního pole pak zase zasáhly nemoci, řada tradičních účastníků se omlouvala pro chřipky a další nesnáze,“ dodala ke startovnímu poli D. Kůsová.

Tentokrát vyrazila na trať například maska Mumie, Medvěd, Korzár, Mexický kovboj a další. Na závodníky čekala trať dlouhá něco přes kilometr s různými úskalími. „Podmínkou účasti je běh na klasických původních jasankách s řemínkovým vázáním, někteří použili místo řemínků třeba jen různé provázky. O to složitější pak pohyb na lyžích byl. Skoro nikdo se nevyhnul nějakému tomu pádu či jinému karambolu, ale od toho jsme měli na trati zdravotnickou hlídku první pomoci,“ popisovala závod s úsměvem Dana Kůsová. A právě zdravotní kontrolou musel každý závodník projít hned dvakrát, nejprve aby doplnil síly dobrým tekutým životabudičem, a podruhé, aby sanitářky zkontrolovaly jeho životně důležité funkce kousek před koncem závodu.

Všichni se při recesistické akci náramně bavili, všichni dorazili do cíle. Vítězství obhájil Josef Bernátek, druhý byl Jaroslav Novotný a třetí Jaromír Nuska. „Jsem ráda, že tu sešlo naše zdravé jádro a samozřejmě to rozebereme a připravíme již další ročník Rábické lyže. Ale v létě nás čeká další akce, vždy poslední červencovou sobotu pořádáme turnaj v malém fotbale smíšených družstev a sjíždějí se do Hrabic naši kamarádi z celé republiky,“ pozvala na další zajímavou akci do Hrabic milovníky dobré zábavy Dana Kůsová.