Čistí se zde totiž po zhruba osmdesáti letech Šebelů rybník. Právě uplynulý dlouhý čas je důvodem, proč se kolem hromad deponovaného rybničního sedimentu pohybuje dvojice mužů v maskáčích s detektorem kovů a drobným nářadím.
Příliš dlouhá pauza
„Vodohospodářské stavby České Budějovice čistí zdejší Šebelů rybník a my tu provádíme pyrotechnický průzkum a pyrotechnickou očistu,“ vysvětluje na úvod Jan Pokorný ze specializované firmy.
Nebývá obvyklé, že by u každého čištění rybníka byli přítomni i pyrotechnici. Tady je to ale nutnost. „Na rybnících, kde jsou pravidelné výlovy, nebo se v minulosti čistily, by se na podobné nálezy už přišlo. Tenhle rybník se údajně osmdesát let nevypouštěl, proto byly předpoklady, že by tu mohly být nálezy nevybuchlé munice. To se potvrdilo, zatím každý den máme nějakou válečnou munici,“ potvrdil Jan Pokorný.
Probrat se místy až dvoumetrovou vrstvou sedimentu není zrovna jednoduché. „My jsme na rybníku již před dvěma roky z gumového člunu prověřili výskyt anomálií, které se zakreslily na milimetrový papír. Měli jsme tak přehled kde, ve kterém úseku něco je. V té době nebylo možné říci s určitostí, co to je, to se prověřuje teprve teď,“ vysvětluje Jan Pokorný. Jak s úsměvem dodává, sice zkoušeli na dno vypuštěného rybníka nejprve vlézt, ale hodně rychle změnili taktiku. „Nakonec jsem měl problém dostat se ven, musel mi pomoci syn. Přece jen tady u kraje bylo dva a půl metru bahna, na druhé straně metr sedmdesát, takže nebylo možné řešit průzkum přímo na místě. Proto se nakonec musí bagrem sediment naložit na náklaďáky, kterými se sediment odváží na úložiště, trochu to roztáhnou a na nás pak zbývá pomocí detektoru kovu sediment zkontrolovat,“ doplnil.
Denně kila nábojů
Přestože se z pohledu laika zdá trochu nebezpečné prohrabovat se vrstvami bahna a zjišťovat, jestli tam není nevybuchlá munice, Jan Pokorný se jen usmívá. „Máme docela dobré zkušenosti. Kolega má odslouženo šestadvacet let u policie jako pyrotechnik. Já mám odsloužených padesát let jako ženista pyrotechnik včetně zahraničních misí, takže už jsme se s tímhle povoláním smířili,“ uvedl.
Nálezy munice jsou na Šebelů rybníku zatím pravidelné každý den. „V průměru máme zhruba dva kilogramy pěchotního střeliva ráže 7,92 a 9 milimetrů. Někdy najdeme ruční granáty, k tomu puškové granáty 30 milimetrů. Minulý týden jsme tu našli i jeden německý dělostřelecký granát tříštivě-trhavý. Všechno je to nevybuchlá válečná vesměs německá munice,“ popsal Jan Pokorný zatím nalezenou munici. Podle něho je pro laika taková munice pochopitelně nebezpečná, zejména při neodborné manipulaci. „Máme tu výhodu, že poznáme, co najdeme i to, zda munice prošla hlavní, zejména u dělostřeleckých granátů, což je pro nás docela velká jistota. U ručních granátů je riziko větší, ale taky do toho, co najdeme, nekopeme,“ upozorňoval.
Podle Jana Pokorného může být nalézaná munice pozůstatek po německých vojácích, kteří se střeliva zbavovali při ústupu, nebo po někom, kdo se po válce tímto způsobem munice zbavil ještě před amnestií. „Nejvíce anomálií bylo v dosahu, kam byl někdo schopen dohodit. Na pravém břehu, který jsme čistili dopředu, bylo jen patnáct anomálií a tak do dvou metrů od břehu. Většinou se ale jednalo o hrnce, rozbité nářadí, kramle. Zkrátka, jak my říkáme, civilizační odpad,“ shrnuje další nálezy v rybníku Jan Pokorný a dodává, že nechyběly ani příbory, kamna, kola z kočárků, lampy nebo žehlička a nespočet drátů.
Pyrotechnici se budou probírat přibývajícími hromadami sedimentu ještě zhruba čtrnáct dnů. „Začalo se s menším zpožděním, ale máme předpoklad, že bychom vývoz kalů mohli stihnout tak do deseti dnů. Jinak dokončení celé akce je naplánováno na březen příštího roku. Je to i proto, že se opravují obě hráze a betonuje se požerák kvůli bezpečnému vypuštění a regulace do náhonu na malou vodní elektrárnu,“ shrnul další postup prací.
Nebezpečí trvá
Pro nalezenou munici si přímo do Husince jezdí pyrotechnik Policie ČR, který ji odváží k likvidaci na trhací jámě. Přestože se nalezená munice každý den takto odveze, najde se občas amatérský hledač. Takovou zkušenost má z Husince i Jan Pokorný. „Když jsme začínali, byl tu nějaký mladík s detektorem, který před námi rychle schovával. Ale jsme docela všímaví, takže jsme mu domluvili, aby si raději nezahrával a espézetku jsme předali prachatickým policistům k dalšímu řešení. Rozhodně podobné pokusy nikomu nedoporučujeme. Tady se dá mluvit o pokladech skutečně jen v uvozovkách, a to co tu je, může být stále nebezpečné,“ varuje závěrem Jan Pokorný před neuváženým hazardem.