Pracovníci stavební firmy ji v nejbližších několika dnech srovnají se zemí. Na jejím místě by však měla ještě do konce roku vzniknout zbrusu nová benzinka.
„Jezdil jsem sem docela často, ale to, že se to teď zavře, mi nijak zásadně vadit nebude. Naštěstí se dá dobře natankovat i jinde, třeba na Včelné nebo u Makra,“ reaguje třiadvacetiletý Dominik Lojda z Českých Budějovic.
Rozdílné názory
Ani dalšího z řidičů, pětatřicetileté Radky Novákové ze Strakonic, se dočasné zavření pumpy nijak výrazně nedotkne. „Dalo se tady natankovat opravdu dobře, ale od svých známých jsem slyšela i negativní názory na kvalitu benzinu, který se tady prodával. Někteří z nich měli kvůli tomu dřív dokonce problémy s motorem,“ popisuje mladá žena.
Podle marketingového ředitele společnosti Globus Borise Malého se rozhodla firma čerpací stanici zbourat z toho důvodu, že neodpovídala jejím běžným standardům.
„Přebírali jsme ji od předchozího provozovatele a nesplňovala všechny parametry, které bychom si u takového zařízení přáli,“ vysvětlil Malý. Do konce tohoto roku však podle něj vyroste na místě nová benzinka, která bude oproti té předcházející větší.
„Bude tam víc stojanů a i větší prodejní plocha,“ plánuje ředitel Boris Malý. Při demolici objektu vytáhla ve středu odborná firma ze země i tanky na pohonné hmoty, které se budou měnit za nové. Přestože by při tom mohlo teo〜reticky dojít k nějaké ekologické havárii, například k prosaku paliva do spodních vod, podle odborníků není takové riziko příliš vysoké.
Problémy nebývají
„Výměny tanků u benzinových stanic se dělají poměrně často, takže to takový prob〜lém nebývá. Ty nádrže jsou tam umístěny tak, aby bylo riziko nějakých havárií minimální. Stát se to samozřejmě může, ale to by musel stavebník hrubě zanedbat své povinnosti,“ soudí českobudějovický ekolog ze sdružení Calla Edvard Sequens.
Stejně hovoří i mluvčí magistrátu Jitka Welzlová. Stavebník je podle ní povinen dodržet všechny bezpečnostní normy, aby neznečistil nebo jinak neohrozil okolí.
„V tomto konkrétním případě má žadatel od 2. ledna loňského roku povolení na odstranění původní čerpací stanice a má i platné územní rozhodnutí na vytvoření nové stavby. Z našeho pohledu je tedy vše v naprostém pořádku,“ potvrdila za radnici Welzlová.