„Vyšlo počasí, a to je vždy limitující faktor. Je tady dvanáct družstev, takže vynikající účast a jak je vidět i s vysokou kvalitou,“ pochvalovala si Lea Šveráková, která jednak soutěž spolupořádala a jednak i soutěžila v jenom z prachatických družstev.

Nejprve měli psi přesvědčit rozhodčího, že dokáží perfektně stopovat. Zde mohli ti nejlepší se svými pány či paničkami nasbírat sto bodů, což bylo maximální hranicí i v dalších disciplínách. Ti nejlepší se pohybovali na hranici kolem devadesáti bodů.

Další částí soutěže byla poslušnost psa na povely svého pána. To je pro psy prakticky základní abecedou, takže prakticky všichni předvedli dokonalou poslušnost a neměli problémy ani s aportem makety dřevěné kosti přes různé překážky.

Vrcholem soutěže byla obrana svého pána, kde může každý pes naplno ukázat svůj temperament. Nejprve došlo na vyhledání vetřelce v revíru, poté na ochranu svého páníčka při napadení vetřelcem a následovalo ještě zadržení pachatele. Psi ukázali, že dokáží své páníčky stoprocentně ochránit a figurant se měl co otáčet aby se psům při zadržení a zakousnutí do předloktí ubránil.

„Super akce a výborná organizace,“ pochvalovali si svorně čeští i němečtí závodníci.