„Chumelí teď poměrně hodně. Teplota je jeden stupeň pod nulou a sněhovou pokrývku odhaduje tak na čtyři až pět centimetrů,“ popsal situaci kolem úterního poledne Roman Szpuk z meteorologické stanice Churáňov.

Při pohledu na údaje z ostatních stanic pak odhadoval další vývoj ve smyslu přibývajících sněhových přeháněk a klesajících teplot. „Alespoň teď to vypadá, že sněhu bude přibývat. Už sněží i v oblastech kolem pěti až šesti set metrů nad mořem,“ dodal Roman Szpuk k aktuální situaci.

Krupka, která začala pokrývat vrcholky Šumavy ještě v pondělí, se přes zmrzlý déšť a smíšené přeháňky změnila v legitimní sněžení. „Nárazy větru jsou nyní kolem jedenácti metrů za sekundu, takže v nejbližší době ještě nehrozí tvoření sněhových jazyků,“ dodal s tím, že se ale situace s ohledem na vývoj počasí může změnit.

První sníh se zatím držel jen ve vyšších polohách. „Momentálně sice je sníh na stromech, ale jinak skutečná zima ještě není. Je to spíše takový zdvižený prst přírody, která ohlašuje příchod zimy, ale tohle ještě se skutečnou zimou nemá nic společného. Pořád mám na sobě jen tričko s krátkým rukávem a bundu,“ zhodnotil počasí starosta Kubovy Huti Zbyněk Klose.

Sníh v úterý sice poletoval, ale neležel ani v Lenoře. „Silnice jsou naštěstí jen mokré, ale sníh tu neleží. Spíše je to taková ta lezavá zima,“ zhodnotila starostka Lenory Jaroslava Krnáková. Obec je jinak na příchod zimního období připravená. „Máme štěrk, vlek a pro sůl si když tak operativně dojedeme. Před časem jsme uvažovali o nákupu lehčí techniky na úklid sněhu prostřednictvím Mikroregionu Horní Vltava - Boubínsko, ale nakonec jsme koupili menší traktor s příslušenstvím, který už nám velmi dobře slouží. Pokud by v budoucnu byly vypsány další podobné dotace, uvažujeme ještě o sněhové fréze. Jinak o zimní údržbu se nám starají dva kmenoví zaměstnanci obce a v okolních osadách máme smlouvy e soukromníky,“ potvrdila starostka Krnáková.

I přesto, že na příchod zimy jsou v Lenoře vesměs připraveni, jeden problém se tu opakuje rok, co rok. „Nemáme sypač, což bývá problém tak pětkrát do roka, když je náledí. To naši pracovníci nejsou schopni s naší technikou zvládnout, takže pak nám do kopcovitých částí nevyjedou třeba popeláři. Pořízení sypače je pro nás absolutně nemožné a ani z prostředků sdružených z obcí mikroregionu by jeden sypač nic neřešil. Když je náledí, je všude najednou a jedno auto by nám nepomohlo. Spíše se snažíme domluvit se správou a údržbou silnic, aby nám v takových případech pomohla, ale bohužel se nám to příliš nedaří, protože silničáři se musejí postarat prioritně o jejich komunikace,“ posteskla si starostka Lenory.

V zimní výstroji ještě nevyrazili na obchůzku ani policisté z Obvodního oddělení ve Volarech. „Odpovídají oblečení pochopitelně policisté mají, ale je to spíše jen na nich, který typ zvolí. Každopádně platí, že členové hlídky musí mít jednotnou výstroj,“ potvrdil vedoucí OOP Volary Pavel Bártík. Na rozdíl od oblečení, služební vozidla už na zimu připravena jsou. „Dnes jedu na výměnu zimních pneumatik s posledním služebním vozidlem, takže od zítra budeme mít kompletní vozový park na zimních pneumatikách,“ dodal Pavel Bártík s tím, že v jejich rajónu zatím se sněhem na silnicích problémy nebyly.

„Vozovky byly sice mokré, ale bez sněhové pokrývky,“ uzavřel k úterní situaci na Volarsku Bártík.

První avizovaný závan zimy zrychlil přípravu techniky nejen u silničářů. Na další sportovní sezonu se pomalu chystají také ve Ski klubu Šumava. „V sobotu nás čeká předsezónní brigáda. Budeme hlavně vysekávat a prořezávat a spíše uklízet areál na Vodníku,“ uvedl zástupce Ski klubu Petr Steinbach. Podle něho technika potřebná k zasněžování zásadnější údržbu nevyžaduje. „U zasněžovacích děl bude třeba vyčistit filtry a na rolbu by měl v dohledné době přijet technik od dodavatelské firmy. Spíše se jedná o běžnou údržbu,“ dodal. Přesto Ski klub chystá na Vodníku další novinku. „Místo starého přístřešku budujeme zázemí, které by mělo sloužit jako šatny pro závodníky, technické zázemí pro servis a také zázemí pro rolbu a další techniku,“ doplnil Petr Steinbach k dílčí části projektu modernizace areálu Vodník. Ten mimo jiné zahrnuje již rekonstruované sociální zařízení a rozvody vody pro zasněžování, a také plánovanou dráhu pro in-liny.

Miroslav Fuchs