Setkává se K - centrum nejen se závislostmi na drogách typu pervitin a podobně, ale i alkoholu a tabákových výrobcích?

Ano, na Kontaktní centrum se obracejí i lidé, kteří mají problémy s legálními drogami, tedy s alkoholem a tabákem, ale třeba i s hraním na automatech. Stejně jako uživatelům nelegálních drog jim můžeme pomoci zprostředkovat detox nebo léčebnu.

Máte zmapováno, v jakém věku děti prvně zkoušejí alkohol a tabákové výrobky?

Ano máme, v průměru mají naši klienti první zkušenost s cigaretami ve 12 letech a s alkoholem mezi 13. – 14. rokem.

Setkali jste se přímo s tím, že by už i mladiství měli závislost na alkoholu?

Ano, tito klienti by se sice dali spočítat na prstech jedné ruky, ale setkali jsme se se závislostí na alkoholu mezi 15. – 18. rokem.

Obracejí se na Vás rodiče dětí s žádostí o „návod“, jak dětem zabránit, aby se k takovým výrobkům dostaly?

Neobracejí se na nás ve chvíli, kdy je vše v pořádku, ale v okamžiku, když zjistí, že jejich dítě s drogami již experimentuje nebo je pravidelně užívá. Potom chtějí dítě „opravit“, někdy ale přicházejí už dost pozdě.

Máte vytipované zařízení ve městě Prachatice, kde mladší osmnácti let klidně popíjejí alkohol, obsluha jim ho prostě podá navzdory jejich nízkému věku?

Ano, víme o několika takových hospodách, jmenovat je nebudu, ale myslím, že Městská policie v Prachaticích o nich ví také a kontroluje zde nalévání alkoholu mladistvím a nezletilým.

Lze ve zkratce říci, co všechno by děti od rodičů měly vědět o alkoholu a tabáku?

To právě ve zkratce moc nejde. Obecně by měly děti vědět samozřejmě to, že alkohol a tabák škodí zdraví a jak, ale i to, že na drogách lze zažít i příjemné stavy (proto se také drogy užívají, včetně alkoholu). Je dobré s dětmi mluvit o všech stránkách, které užívání drog přináší, nejen o těch negativních.

Jak vy sami v těchto případech postupujete v otázce prevence? Máte přednášky na školách? Jak jsou dětmi takové přednášky vnímány?

Kontaktní centrum není zařízení, které provádí na školách specifickou primární prevenci, zaměřuje se na prevenci sekundární a terciární (tedy snaží se minimalizovat rizika, která vznikají již při samotném užívání). My nabízíme školám spíše besedy, ve kterých se studenti, rodiče nebo pedagogové dozví, jaké služby Kontaktní centrum poskytuje, jaké zásady a principy při práci s klienty dodržujeme apod.

Spolupracujete s Městskou policií a Policií ČR při odhalování míst a jejich kontrolách, kde se scházejí děti a pijí alkohol?

V tomto smyslu s nimi nespolupracujeme. Intenzivněji spolupracujeme s Městskou policií, a to ve smyslu nalézání a sběru použitých injekčních stříkaček. Městská policie má od nás speciální kontejner, do kterého nalezené stříkačky dávají. Když je kontejner plný, vyzvedneme ho a odborně zlikvidujeme. Městská policie dostane kontejner nový. Zároveň nás informují, kde jehly nalezli a terénní pracovnice Kontaktního centra poté toto místo zařadí do své trasy a pravidelně jej kontrolují.