I jí některé obce ze svého rozpočtu přispívají na pečovatelskou službu. Ne ale všechny.
„Pečovatelskou službu si objednávají sami klienti. Z našeho rozpočtu pak na činnost přispíváme ročně zhruba pětatřicet tisíc korun,“ uvedl starosta Zdíkova Zdeněk Kantořík s tím, že zhruba stejný počet klientů a stejnou částku od obce má druhý poskytovatel.
Odlišná situace je například v Borových Ladách. I tady si službu nasmlouvají sami klienti. Obec pak formou sponzorského daru na pečovatelskou službu přispívá. Tedy, přispívala. „Ano, nemocnice nás o příspěvek požádala. Dávali jsme pět tisíc korun, ale od chvíle, kdy nemocnici převzal do provozu soukromý subjekt, jsme příspěvek neposkytli. I my musíme šetřit a pět tisíc je pro nás velká částka,“ uvedla starostka Borových Lad Jana Hrazánková.
Aktuální změny v pečovatelské službě ze strany BH – Nemocnice Vimperk starosta Zdíkova zatím nezaznamenal. „Nikdo se ještě neozval. Pro důchodce a invalidní obyvatele je to obrovská pomoc a vítaná služba, ať už se jedná o donášku obědů, pomoc s osobní hygienou, nebo jen to, že se za nimi pečovatelka na chvíli zastaví a popovídá si s nimi,“ říká Kantořík.
Připouští ale, že pokud by nemocnice v krajním případě zcela ukončila pečovatelskou službu, kterou by převzal druhý poskytovatel, mohl by to být paradoxně přínos pro obec. „Druhý poskytovatel totiž bere obědy pro klienty z naší školní kuchyně, taková byla naše podmínka,“ dodal zdíkovský starosta.
ME ve fotbale 2024:
Vše o české reprezentaci, zápasy, výsledky i zprávy ze světa fanouškůPříspěvek od obcí není automatický
Vimpersko – Společnost BH – Nemocnice Vimperk je jedním z poskytovatelů sociálních služeb na Vimpersku.
Ilustrační foto
|
Foto: DENÍK / Radek Valerián