Chodci v Pivovarské ulici už nemusejí do komunikace, ale mohou využít lávky.
O pár set metrů dál ale jiný přechod pro chodce stále nešťastnou událostí hrozí. Opět jde o ulici Pivovarskou. „Přechod od budovy pošty k budově policie a soudu je nebezpečný,“ připustil vedoucí dopravního inspektorátu Policie ČR v Prachaticích Martin Grožaj.
Ačkoli se na přechodu nikdy nestala nehoda, přesto tam chodci denně hazardují se životem. „Neštěstí se tam může stát okamžitě. Stačí jen, aby někdo ztratil na schodech rovnováhu, pak nekontrolovatelně spadne přímo do vozovky,“ popsal policista.
Schody, které jsou jedinou přístupovou cestou k přechodu, totiž od krajnice vozovky dělí chodník užší než metr. „Pokud by pak přijížděl řidič ve směru od nedalekého kruhového objezdu, nemá šanci zareagovat,“ myslí si Martin Grožaj. Navíc je komunikace jednou z nejvíce frekventovaných ve městě. „Podle posledního sčítání se tam denní průjezd vozidel počítá na tisíce. Je to příjezdová komunikace k sídlišti a intenzita provozu je proto značná,“ upřesnil policista. K tomu ještě místem projíždějí vozidla integrovaného záchranného systému a také podle slov záchranářů není přechod bezpečný.
Člověk, který jde ze schodů od budovy policie totiž není ze silnice vidět. Ty jsou zasazeny v kamenné podezdívce. „Z cesty není vidět postava dospělého člověka, natož potom dítě. Proto vidím nástup na přechod jako nebezpečný,“ zhodnotil Grožaj. Ten zároveň příliš nechápe, jak takovou situaci může řešit například člověk s postižením zraku. Z jedné strany přijde po chodníku s vodícím pruhem, jak je dnes běžné, ale hned za přechodem narazí bez varování na schodiště.
O něco horší je pak situace v zimě. Udržet schody ve schůdném stavu dává správcům chodníků dost zabrat.