„Průtahem obce z Vlachova Březí směrem na Vimperk nemáme ani jeden přechod pro chodce a přitom Chlumany vede poměrně rušná cesta,“ uvedla starostka Ivana Vlková.

Cestu poměrně hodně využívají i řidiči okolních obcí při různých objížďkách. „Máme v obci dojíždějící, kteří se potřebují každý den dostat do Vlachova Březí. Pokud budu mluvit o dětech, těch dojíždí do Vlachova Březí téměř čtyřicet,“ informovala starostka.

Větší bezpečnost

Ke zvýšení bezpečnosti zastupitelstvo obce rozhodlo o podání žádosti o trvalou úpravu silničního provozu. „Žádost jsme podali před čtrnácti dny na Odbor komunálních služeb a dopravy Městského úřadu v Prachaticích,“ doplnila starostka obce. Oficiální stanovisko ale prozatím Chlumanští v rukách nemají.

K trvalé úpravě silničního provozu se ještě bude vyjadřovat prachatický dopravní inspektorát. „Záleží na tom, jak dopadne místní šetření s policií. Ta by měla přijet přímo na místo a teprve na základě jejího zjištění se dozvíme, zda s přechodem souhlasí, případně kde konkrétně by mohl chodcům sloužit,“ upřesnila chlumanská starostka.

Pokud dopravní inspektorát dá zastupitelům za pravdu a k přechodu nebude mít žádné námitky, s novým školním rokem by podle slov starostky obce mohl fungovat.

„Obyvatelé obce, zvláště rodiče dětí, kteří budou v září dojíždět do Základní školy ve Vlachově Březí, by jejich větší bezpečnost přes cestu uvídali,,“ dodala Ivana Vlková.