Ten největší patří samozřejmě starším obyvatelům, kterých je v současné době v domově ubytovaných přes osmdesát.
Přímo naproti hlavní budovy se nachází další část, kde jsou kromě bytů pro seniory s pečovatelskou službou i dveře, jež vedou do místa, odkud se každý pracovní den bere čisté a voňavé prádlo. Tam jsem se i já rozhodla strávit hodinu, abych poznala, co tato práce obnáší. A hned na začátku mi bylo jasné, že to rozhodně nebude tak lehké jako doma. Na pradleny totiž každé ráno čeká doslova hora špinavého prádla, která musí být na konci pracovní doby čistá. A jak jsem se záhy dozvěděla, není jedinou. Další kopice totiž přibude ještě kolem jedenácté hodiny.
I tak jsem přiložila ruku k dílu a poté, co mi pradleny zapůjčily rukavice, začala jsem s nimi z pytlů vybalovat špinavé prádlo, které se samozřejmě muselo správně rozdělit, aby mohlo následně putovat do praček. Ty se nacházejí v oddělené místnosti.
Aby se totiž zachovala hygiena, špinavé prádlo je uloženo v zadní části prádelny. Ta se také po tom, co se odtud prádlo přenese do praček, musí vytřít i dezinfekčním prostředkem.
V prostřední místnosti se kromě tří praček nachází i velká sušička a až teprve přední místnost je uzpůsobena na závěrečné úpravy prádla. V té je velký mandl, několik regálů na šaty a nebo žehlící prkna. Na jednom ze stolů se ale také nachází menší šicí stroj, ten se, jak jinak, využívá ve chvíli, kdy se na prádle objeví nějaká ta dírka.
Poté, co jsme uložily prádlo do praček, zbyla i chvíle na krátké povídání. To byl snad jediný moment, kdy si pradleny mohou odpočinout a narovnat ohnutá záda. Ale jen na chvilku. „Přestože práce je každý den hodně, v mnohém nám s ní pomáhají právě moderní stroje. Například bez takové sušičky by to tady rozhodně nešlo. Dnes je prostě prádelna už o něčem jiném, v minulosti totiž podmínky pro pradleny nebyly zrovna dobré, to se dnes určitě hodně změnilo,“ vyprávěla Dagmar Srbená.
Zhruba po půl hodině oznámila hlasitějším pípáním jedna z praček, že prádlo v ní je už čisté. Nastal tak čas pro sušičku, do které jsme voňavé prádlo následně přemístily. A protože se pradleny starají také o čistý úbor kuchařek a sester, pračka rozhodně dlouho prázdná nezůstala. Po přidání bělícího prostředku se její buben opět roztočil.
Dlouho to netrvá ani sušičce, prádlo je zanedlouho suché a může se začít žehlit. A jak jsem si u žehlení všimla, jednotlivé kusy oblečení byly označené. Každý ze seniorů má totiž své číslo, které má napsané a v některých případech i vyšité na šatech. Šaty poté putují i do stejně označeného regálu. Tam zůstává vyžehlené a složené prádlo až do doby, než si pro něj přijedou sestry nebo pečovatelky domova. „I tak se nám někdy stane, že nějaký kus oblečení značku nemá. Často ale máme seniory na očích, a tak není problém daný kus identifikovat, popřípadě se poradit se sestrami,“ s úsměvem ujistily obě pradleny.
Má hodina strávená v prádelně se ale pomalu blížila ke konci, u konce ale určitě nebyla práce, která na pradleny ještě čekala. Když bych ale měla zhodnotit čas strávený s nimi, kromě ne zrovna příjemného třídění cizího špinavého prádla, byla atmosféra v prádelně celkem příjemná. A protože už dnes není ani nikterak hezké počasí, uvítala jsem i sálající teplo ze sušičky. Jen jsem trochu uvažovala, jestli jsou na tom stejně také pradleny po osmi hodinách strávených v prádelně, protože teplo si užívají i u mandlu, na kterém se pro změnu žehlí ložní prádlo.
I když jsem s nimi byla pouze jedinou hodinu, mohu říct, že činnost pradlen je hodně náročná. Ano, najdou se horší a náročnější. Ony si ale k ní, stejně jako ostatní pracovníci domova pro seniory, mohou připsat další pomyslné body za to, že se starají o pohodlí starších obyvatel, kteří v některých případech skončili i zcela upoutáni na lůžko.

PLUS
Čas, strávený v prádelně netolického Domova pro seniory, byl zpříjemněný především atmosférou. Tu kromě světle laděných zdí doplňovalo i teplo, které sálalo ze sušičky.
MINUS
Každý den čeká na pradleny stejná práce. Proto je podle mě největší nevýhodou rutina, ze které se jen tak nedostanou. Ne zrovna příjemné je i třídění špinavého prádla.
Hodina na… Miluše Reindlová
Možná, že se mezi námi najdou tací, kteří prací pradlen pohrdají a považují ji za podřadnou. Já jsem si ale na vlastní kůži vyzkoušela, co obnáší, a jak je pro naše seniory vlastně důležitá. Proto mohu říct, že lidé, kteří tuto práci vykonávají každý den jsou stejně nepostradatelní jako sestry a nebo pečovatelky. O to větší jim patří můj obdiv, protože přes asi mnohdy nepříjemné chvilky, potkáte pradleny netolického domova s úsměvem na rtech.