„Snažíme se předejít tomu, aby byly tyto peníze zneužívané. Poukázky nebudou dostávat plošně všichni klienti, ale jen rizikové skupiny lidí, u nichž je podezření, že si za tyto peníze nakupují například alkohol,“ uvedla včera místostarostka Hanka Rabenhauptová.

„V tuto chvíli už máme podepsanou smlouvu s firmou, která nám bude poukázky dodávat. Vytipovali jsme několik prodejen, dvě už podepsaly smlouvu,“ uvedla včera vedoucí odboru sociálních věcí prachatické radnice Jaroslava Hauptmanová.

Jak potvrdila i místostarostka Hanka Rabenhauptová, ne všechny oslovené obchody měly ale zájem o tuto spolupráci.

„Smlouvu jsme uzavřeli, nepředpokládám, že by s tím měly být nějaké problémy. Zatím nedokážou odhadnout, zda se například nebudou snažit lidi tyto poukázky uplatňovat na alkoholické nebo tabákové výrobky. Ty za ně ale nedostanou,“ řekla včera majitelka jednoho z místních obchodů, kde budou poukázky brát, Eva Mášlová.

„Všechno je zneužitelné, takže i tyto poukázky v extrému jsou. Otázkou je, zda je od klientů bude chtít někdo odkoupit. Každý je jenom člověk,“ dodala místostarostka.

„Už několik let máme zavedenou praxi, že pokud někdo nutně potřebuje oblečení, může si ho na základě námi vystaveného potvrzení vybrat na Českém červeném kříži,“ říká místostarostka.

„Kdyby mi někdo nabízel, abych si od něj koupila poukázku, neudělala bych to. Mají je na jídlo a takhle by si za ně mohli koupit třeba alkohol,“ řekla Iva Květoňová, obyvatelka Prachatic.

V tuto chvíli má radnice k dispozici poukázky v hodnotě zhruba dvaceti tisíc korun, příští rok jich nakoupí více.

Podle slov vedoucí vimperského odboru sociálních věcí a zdravotnictví Aleny Havelkové místní radnice zatím o tomto modelu vyplácení dávek neuvažuje.