„Jde o možnost přivýdělku pro lidi, kteří dlouhodobě nemají zaměstnání. Principem je najít smysluplnou, nekvalifikovanou a nenáročnou práci pro nezaměstnané,“ řekla místostarostka Prachatic Hanka Rabenhauptová.

Lidé, přesněji příjemci dávek, kteří se do veřejné služby přihlásili, si tak mohou tuto dávku měsíčně navýšit o čtyři až pět set korun. „Ti, kteří od loňského července neodpracují ve prospěch obce alespoň dvacet hodin za měsíc, mají krácen příspěvek na živobytí na výši existenčního minima. Na druhou stranu ti, kdo se zapojí, jsou finančně zvýhodněni,“ vysvětlila princip veřejné služby místostarostka.

Každý měsíc se do veřejné služby ve městě zapojí asi pět lidí. Těm pak přiděluje práci koordinátor. „Jeho pracoviště je v technických službách a přímo s jejich vedením dojednává, kde a jakou práci je potřeba udělat. Zároveň pracující klienty kontroluje. Seznamy pracujících pak předává na odbor sociálních věcí, který podle nich vyplácí dávky,“ dodala Rabenhauptová. V současné době jde nejčastěji o čištění ulic města. V zimních měsících třeba o úklid sněhu.

Navíc město veřejná služba nic nestojí. Veškeré náklady totiž hradí úřad práce prostřednictvím peněz z ministerstva. Platí také pojištění pracujících klientů.