„Přes dvacet čtyři stupňů Celsia je aktuální teplota ve výšce 1118 metrů nad mořem,“ hlásil včera po 11. hodině meteorolog Jakub Předota z meteo stanice Churáňov, když o hodinu dříve naměřili na Churáňově 23,3 stupňů Celsia.

Pondělní teploty byly podle meteo stanice přece jen o pár stupňů vyšší. „V pondělí dokonce dosahovala teplota 30,7 stupňů Celsia,“ uvedl včera Jakub Předota k pondělnímu stavu naměřené teploty.

Hasiči měli od pondělka také několik výjezdů spojených s doplňováním vody. „V pondělí vyjížděli prachatičtí hasiči do Frantol, aby doplnili vodu do místního vodojemu,“ informoval včera Vladislav Ženíšek, ředitel prachatického územního odboru Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje, k výjezdu.

Sbor dobrovolných hasičů Netolice pak vyjížděl do Petrova Dvora taktéž na doplňění vody. Co se týká požárů, podle ředitele Vladislava Ženíška zatím extrémní situace v jejich počtu či počtu výjezdů na doplnění vody nenastaly.

„Současná situace spojená s vedry není tak markantní. Prachatičtí hasiči vyjížděli v jednom případě směrem za Lázně svaté Makéry. Jednalo se o malý požár v lese, který vypukl v důsledku odhozeného nedopalku,“ dodal včera Vladislav Ženíšek se slovy, že za dopoledne se jedná o první výjezd prachatických hasičů.

„Pokud bude takové sucho i nadále, lze předpokládat větší množství vysychání jak studní, tak i vodojemů, ale v současnosti tropická horka na štěstí nepřinášejí žádné extrémní situace,“ uzavřel včera Vladislav Ženíšek.

Záchranka vyjížděla v pondělí v jednom případě k ženě na Vimpersku.

„Jedná se o případ, na kterém se částečně spolupodílí tyto horké dny,“ řekl včera vedoucího lékaře Oblastního střediska záchranné služby v Prachaticích Rudolfa Heřmana poté, když uvedl, že do zhruba včerejších 14 hodin zatím záchranka nezaznamenala žádný kolaps způsobený v důsledku těchto veder.

Zdá se, že lidé přece jen začali dbát na upozornění lékařů, aby dodržovali pitný režim a tím předcházejí případným zdravotním komplikacím, které někdy končí infúzí.