Ve skladu v přízemí bytového domu totiž hořelo. „Požár vznikl ve skladě umístěném vedle kotelny domu. Jednotkám se podařilo zabránit rozšíření požáru do dalších prostor technického podlaží domu, zasažená místnost však shořela kompletně včetně sekačky, babety a dalšího tam uskladněného materiálu,“ upřesnila tisková mluvčí jihočeského hasičského záchranného sboru Vendula Matějů s tím, že příčinu požáru hasiči terpve zjišťují.
„Na chodbě to bylo hodně začouzené, už jsme se nemohli dostat sami ani ven na vzduch a museli počkat na hasiče, kteří nás z objektu dostali bezpečně ven na čerstvý vzduch,“ popisoval včera ráno jeden z nájemníků ohněm zasažené bytovky.
Evakuaci deseti osob z objektu potvrdila Vendula Matějů. Dodala, že nikdo z lidí nebyl zraněn. „Strach to byl obrovský, nás vzbudily sirény, ale nemohli jsme těm lidem pomoc, z domu se valilo spousta kouře,“ doplnila sousedka z Petrova Dvoru.
Podle informací lidí přímo z bytového domu, kde jsou čtyři byty, byla s největší pravděpodobností na vině vznícení vadná elektroinstalace. „To ale musí teprve objasnit odborník od hasičů,“ popisoval další z nájemníků na místě samotném a ukazoval na ohořelý zbytek sekačky, z níž před domem zůstala ležet jen kovová konstrukce. Ze skladu, kde požár vznikl, se podařilo lidem zachránit jen minimum věcí. „Většina shořela,“ shodli se.
Rodiny, jež v domě bydlí, hned ráno převezly děti k babičkám, kde našli dočasné útočiště, aby jejich rodiče mohli začít s úklidem po nočním řádění živlu. „Támhle v tom bytě jsou i ohořelá okna, jsou už nepoužitelná, musíme je nechat vyměnit. Poškozená je také fasáda objektu,“ upřesňovali redaktorům Deníku nájemníci bytovky. V jednom z bytů se navíc o něco propadla podlaha. „Teď ještě čekáme, co řekne statik, zda jsou naše byty dále obyvatelné,“ potvrdili lidé z domu na netolickém předměstí. Obyvatelé se pustili do úklidu společných prostor hned včera poránu a práce jim komplikovaly nové přívaly sněhu.
Podle odhadů hasičů vznikla na vybavení domu škoda za zhruba dvě stě tisíc korun. Na místě zasahovala jednotka profesionálních hasičů z Prachatic a dva týmy dobrovolných hasičů z Netolic a právě Petrova Dvora. „Týmy na místě zasahovaly zhruba od tří hodin od rána. V 3.37 hodin pak ohlásily na ústřednu lokalizaci požáru. V 5.12 hodin pak požár úplně zlikvidovaly,“ upřesnila Vendula Matějů z jihočeského HZS.