Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za tři rány holí dostal lakotný sedlák odplatu

Chlum – Tak teplý říjen nikdo dlouho nepamatoval a ještě na svátek evangelisty Lukáše se stádečko krav starého lakomce Seppa z jednoho z volarských mlýnů popásalo na lukách pod Mechovým vrškem.

23.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Jaroslav Pulkrábek

A právě toho říjnového večera na dveře Seppova mlýna zaklepal jakýsi tulák. On to vlastně ani tulák nebyl, přestože tak na první pohled vypadal. Ten, kdo si však dal trochu práci a dobře si onoho muže prohlédl, zjistil, že jde o františkánského mnicha, který se vydal až z pražského domovského kláštera na pouť do Svatého města. Měl za sebou již několik dní cesty a šumavské kopce jej notně vyčerpaly. Když tedy slyšel klapot mlýnského kola a v dáli viděl půl tuctu krav, usmyslel si, že v tak blahobytném hospodářství se kus chleba, mléka a nějaká ta náruč sena na spaní určitě najde. Jenže si ten boží služebník vybral ze všech volarských mlynářů toho nejlakotnějšího. Sepp měl sice plné chlévy dobytka, všelijaká havěť mu běhala po dvoře a vedle mlynářského řemesla mu živobytí dávalo hezkých pár korců půdy, ale místo toho, aby děkoval za to požehnání, co se mu v životě dostalo, v kostele byl naposledy při křtu. Almužna či milosrdenství pro něj byla naprosto neznámá slova. A podle toho to také dopadlo. Sotva doznělo mnichovo klepání, ozvalo se ze světnice klení a nadávky, koho že to sem čerti zase nesou, a když spatřil na svém prahu starce v otrhaném mnišském hávu, ještě si s odporem odplivl. Jenže františkán jako by nic neslyšel a s uctivým úsměvem popřál rozlícenému mlynáři pěkného večera a jestli by se nenašlo u něj v sednici místo pro znaveného poutníka. Že prý mu to pak nahoře při posledním soudu přičtou k dobru. Sepp se zlomyslně rozchechtal a pravil, že nedře proto, aby krmil kdejakého budižkničemu. A o poslední soud ať se nestará, to že si vyřídí on sám. Pak už jen bouchly dveře a františkán zas osaměl. Nu nedbal na to, co se právě odehrálo a znova zaklepal na dveře mlýna.
To už bylo na starého Seppa moc. Prudce otevřel dveře, div je z pantů nevyvrátil a mnicha vyhnal ze dvora za pomoci pořádné sukovice. Přetáhl františkána po zádech poprvé a mlýnské kolo se proměnilo v kámen, kterým žádná voda nepohne. Ustal klapot, který se údolím nesl po staletí. Ale místo toho, aby se mlynář zastavil a zamyslel nad svým jednáním, hnal se sukovicí mnicha dál po cestě k Mechovému vršku. Padla druhá rána a všechno obilí, ať již v pytlích či mlýnici, se proměnilo v písek. Ale ani to Seppa nezastavilo a dál s klením a nadávkami pronásledoval řeholníka. Zrovna byli uprostřed stádce dobytka, když uhodil řeholníka potřetí a všechny krávy se v tu chvíli proměnily v ohromné balvany. Až to konečně lakomého mlynáře zarazilo a vyjeveně zíral na tu spoušť. Mnich si oklepal plášť, protáhl ztlučený hřbet a pokračoval po cestě k Chlumu a pak dál podél Vltavy až do Zlatokorunského kláštera, kde celý příběh vyprávěl. Mlýnské kolo už Sepp nikdy neroztočil a i kdyby, stejně by nenašel nikoho, kdo by své obilí svěřil právě jemu. Během zimy pak úplně zchudl a nakonec zemřel v bídě a s pomatenou myslí jako ten nejubožejší tulák.
Říká se však, že při západu slunce na svátek svatého Lukáše se jeho duch objevuje na lukách pod Mechovým vrškem, kde na několik okamžiků jeho zkamenělé stádo obživne a on se jej snaží zahnat do svého, však již dávno zbořeného mlýna.

Jaroslav Pulkrábek

23.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehody v Lenoře a u Houžné zablokovaly na několik hodin dopravu.
AKTUALIZOVÁNO
7

Dvě nehody zablokovaly silnici v Lenoře, havarovali i hasiči

Podzimní počasí dokáže být i příjemné.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Nezvládl řízení a skončil v poli

Vitějovice - Ve čtvrtek 12. října po třetí hodině odpoledne nezvládl řízení řidič Nissanu X-Trail na silnici II. třídy číslo 145.

Opustili nás

Prachaticko - Na Prachaticku v uplynulých dnech zemřeli:

Ve středu představíme prvňáčky ze ZŠ Smetanova ve Vimperku

Prachaticko - S novým školním rokem přichází Deník s unikátním projektem, v němž postupně představí všechny prvňáčky z Prachaticka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení