O nás bez nás
To, že se Česká pošta pustí do optimalizace, bylo jasné již několik týdnů. Některé své málo prosperující pobočky zavře úplně, u mnoha dalších bude omezený provoz.
Lidé žijící v menších obcích, tak byli až do pondělka v nejistotě. Ani starostové obcí totiž nevěděli, zdali právě jejich poštu nezavřou. Česká pošta přitom věděla, že bude optimalizovat celkem 179 pracovišť, nikdo však nebyl přesně schopen říci, jaká to budou. „Zatím jednáme se starosty obcí. Přesný seznam poboček, jež zrušíme, nemáme,“ potvrdila na konci pracovního týdne jedna ze zaměstnankyň odboru komunikace České pošty.
Zdaleka ne všichni starostové ale byli kontaktováni, v tom informace České pošty nebyla úplně správná. Například ve Stožci ještě na sklonku minulého týdne nevěděli vůbec nic. „Jediné zprávy, které máme k dispozici, jsou přímo od naší pošťačky. Z vedení nás ještě nekontaktovali. Právě místní zaměstnankyně pošty ale říkala, že provoz naší pobočky bude zřejmě omezen, a to je rozhodně nepříjemné,“ řekl referent Obecního úřadu Stožec.
Obcím chybí peníze
To například ve Zdíkově mohou být zatím klidní. „Hodně lidí se ptalo, jak to s naší poštou bude. Zatím je mohu ujistit, že se žádné změny nechystají,“ sdělil zdíkovský starosta Zdeněk Kantořík.
V Borových Ladech jsou na tom hůře. Zde má být provoz omezen na pouhé tři hodiny denně. „Určitě to takhle nechceme nechat. My se v obci máme starat, aby zde bylo co možná největší množství služeb a tohle je veliké omezení, které mnoho věcí zkomplikuje. Jen samotný obecní úřad denně odesílá mnoho doporučených psaní,“ řekla starostka Borových Lad Jana Hrazánková. Ta nezapomněla upozornit na to, že ještě před nedávnem bylo ministrem vnitra Langerem starostům obcí na setkání v Českých Budějovicích řečeno, že takový problém by neměl nastat. Naopak bylo přislíbeno, že se služby v malých obcích budou zlepšovat.
„Co si o tom můžu myslet teď, kdy už je to rozhodnuté? Podle mě je to likvidace obcí. Nedovedu si to do budoucna vůbec představit. Je to nefér. Nabídli nám, že u nás může pošta zůstat, pokud ji budeme dotovat z rozpočtu obce. Ale takový provoz by zabral jeho čtvrtinu, a to je nepřípustné,“ vysvětlila starostka Lažiště Anna Pecková.

Více v tištěném vydání Prachatického deníku ve středu 3. září na str. 2