„Co můžu dělat, říci, že kvůli výši porodného nebudu mít děti? To asi těžko. Samozřejmě, že by bylo příjemnější, kdybych dostala sedmnáct a půl tisíce koruny, ale s tímhle rozhodnutím nic neudělám,“ říká nastávající maminka Petra Walterová a dodává, že peníze použije na dokoupení věcí pro dítě.

O pár hodin

Doslova smůlu měla první letošní maminka v regionu Miloslava Navrátilová. Její syn Tomáš se narodil 1. ledna v 10.20 hodin, a vzhledem k tomuto datu už dostali jeho rodiče porodné ve snížené výši. Jak po narození syna Miloslava Navrátilová uvedla, že s tím nenadělá vůbec nic.

Podobnou situaci řešily maminky i v roce 2006. To se porodné zvyšovalo o téměř devět tisíc korun.

Hodí se

„Dcera se mi narodila o sedm dní dříve, než začala platit nová výše porodného. Bylo mi to trochu líto. Samozřejmě, že jsem si dítě nepořídila pro to, abych na něm vydělala, ale o tak málo dní přijít o tolik peněz, to mě zamrzelo. Peníze by nám samozřejmě pomohly, protože jen základní věci pro dítě jsou opravdu hodně drahé,“ popisuje svoji zkušenost další maminka z Prachatic, která ale nechtěla být jmenována.

Bez systému

„Syn se narodil 25. dubna 2006, takže už se nás týkalo vyšší porodné. Koupili jsme z něho například autosedačku a další věci. Určitě jsem byla ráda, že je porodné vyšší. Nemyslím si, že by se konkrétně u porodného mělo šetřit. Lze šetřit i na jiných věcech, ale šetřit na dětech, to mi nepřijde zrovna nejlogičtější,“ říká Miroslava Brabcová z Prachatic.

Podle jejích slov mohlo být porodné motivující i pro rodiny, které váhaly a přemýšlely, kde vzít peníze například na to nejnutnější, jako je kočárek, postýlka a podobně. „Snižování porodného je podle mého názoru nesystematické,“ dodává.

Třicet tisíc

Zhruba na třicet tisíc korun odhaduje prvotní investici do základního vybavení pro miminko nastávající maminka Eva Dušková. „A to včetně kočárku,“ poznamenává. I jí samotné je líto, že dostane nižší porodné.

Zneužití

„Myslím si, že ke snížení ale muselo dojít. Někteří spoluobčané totiž porodného zneužívali ve svůj prospěch. Následná péče o dítě a nákup výbavičky pak rozhodně nebyly adekvátní tomu, jak by se o něj měli starat a peníze, které z porodného dostali, utráceli pro sebe,“ dodala Dušková.

Všechny oslovené maminky se shodují, že porodné ale není to nejpodstatnější.