Nyní se zdá, že i přes ujišťování, že se na Prachaticku nic z toho občanů nedotkne, přece jen budou mít úspory v Policii ČR dopad i na obce v regionu.
V Horní Vltavici se uskutečnila včera společná schůzka zástupců krajského ředitelství a územního odboru policie se starosty obcí, jichž by se případné zrušení tamního obvodního oddělení zásadně dotklo. Úspornými opatřeními zasažená policie hledá cesty, jak udržet své pozice v regionu. Proto se objevily informace, že tam, kde policie slouží v pronajatých prostorách, buď skončí, nebo v místě zůstane, ale jen pokud nebude hradit provozní náklady, případně nájem. Obdobné je to v Horní Vltavici, kde obvodní oddělení policie sídlí v pronajatých prostorách.
Při včerejším jednání se nakonec zástupci obou stran přece jen shodli na potřebnosti zachování obvodního oddělení v Horní Vltavici i na tom, že to pro obce nebude zadarmo. Ty ze svého rozpočtu přispějí zatím nespecifikovanou částkou a uhradí za Policii ČR provozní náklady. Jedinou obcí, která se k tomuto kroku zatím nepřipojí, je Kvilda. Jejímu starostovi Václavu Vostradovskému se nelíbí hlavně to, že by se měly sanovat záležitosti státu, který navíc obcím krátí příspěvky do rozpočtu stále víc. „Je mi jasné, že policii chybějí peníze na pohonné hmoty, přesto se k nám policisté zase tak často nedostanou ve srovnání s Horní Vltavicí, Lenorou či Strážným. Přitom tady u nás má ministerstvo vnitra své vlastní objekty, které by se daly využít alespoň jako služebna,“ uvedl Vostradovský.
Podle něho se starostové i nadále chtějí zabývat myšlenkou zřízení vlastní obdoby městské policie, která by mohla pomoci řešit především problémy spojené s dopravou.