Hned v první restauraci, kam pět policistů a dva strážníci zamířili, měli štěstí. Při kontrole dokladů totožnosti a následné kontrole, zda mladiství nepožívali alkohol, zjistili, že dva mladíci neodolali a v noci před prvním zářijovým dnem se alkoholu napili. Tvrzení jednoho z mladíků, že měl pouze jedno pivo, nikdo nevěřil. Test prokázal, že má v dechu 0,89 promile alkoholu. I další z mladíků podle testu alkohol požíval. Další mladiství měli větší štěstí, protože se alkoholu evidentně nenapili.

Další problém

„Vím, že mladiství by neměli pít alkohol, ale jako větší problém, než jedno pivo u sedmnáctiletého, vidím to, že se nám tu rozmáhají drogy. Prachatice už nejsou malé poklidné město. Na to je třeba se hodně zaměřit,“ uvedl jeden z obsluhujících v kontrolované restauraci. „Tím ale neříkám, že je v pořádku, když mladiství pijí alkohol a opíjejí se,“ doplnil ke svým slovům.

„Ano, drogy jsou problém, ale také se na ně ve větší míře zaměřujeme. Víme, že je jich více, než bylo v minulosti a také tuto problematiku řešíme,“ poznamenala na tento názor tisková mluvčí Okresního ředitelství Policie ČR v Prachaticích Radka Sovová, která v pátek v pozdních večerních hodinách doprovázela dvě dvoučlenné hlídky policistů a dvoučlennou hlídku strážníků.

Beze strachu

Již tradičně se policisté nevyhnuli v restauraci ani kontaktu s těmi, kteří se nemuseli kontroly obávat, překročili „magickou“ hranici 18 let věku. „To je kontrola? Budete mě také kontrolovat,“ ptali se. Z jejich chování bylo naprosto zřejmé, že by je případná kontrola spíše pobavila, než že by jim vadila.

Ještě pestřejší byla další kontrola, na kterou se tři služební vozidla vydala. Ta se totiž na návrh strážníků městské policie konala ve Štěpánčině parku. A že strážníci nebyli se svým nápadem vůbec vedle, se vzápětí prokázalo.

V parku

Na jedné z laviček se tu bavila pětice mladíků, na první pohled bylo zřejmé, že někteří z nich jsou sice vlastníky občanského průkazu, ale jejich věk je zatím pod hranicí osmnácti let.

Všechny, kteří hranici osmnáctých narozenin nepřesáhli, na místě hlídky zkontrolovaly.

Ve dvou případech měli kontrolovaní zkažený večer. Test na alkohol v dechu ukázal, že popíjeli a rozhodně se nejednalo o limonádu.

Výmluvy

„Našel jsem to,“ zněla odpověď jednoho z mladíků na otázku strážníků, kde vzal alkohol. A navíc ještě mladík doplnil, že jej našel na prachatickém Malém náměstí. „A to děláte běžně, že alkohol, který najdete, klidně pijete,“ kroutili nad evidentně vymyšlenou odpovědí strážníci i policisté hlavou. „Jo,“ tvrdil sebevědomě mladík, který ale rozhodně ztratil svojí jistotu, když mu strážníci řekli, že jej odvezou domů rodičům.

I druhý z mladíků tvrdil, že alkohol našel, že jej uviděl přímo ve Štěpánčině parku a řekl, že jej tam asi někdo zapomněl.

Ten měl ale ještě další věci na vysvětlování. Nemohl totiž prokázat svoji totožnost a navíc se ukázalo, že v této době je místem jeho pobytu nápravný ústav.

„Jsem doma na návštěvě u táty, pustili mě z pasťáku, neutekl jsem,“ přesvědčoval policisty. Ti ale museli jeho tvrzení prokázat. Nakonec zjistili, že mladík nelhal, opravdu měl vycházku. Ale to jej zároveň neopravňovalo k tomu, aby ji využil k loučení s prázdninami alkoholem.

„Oba mladíky jsme odvezli domů jejich rodičům,“ uvedla Radka Sovová.

I diskotéky

I když se tentokrát nedostalo na kontroly diskoték, ani tam se mladiství před policisty neschovají. Navíc, ve chvílích, kdy na diskotéky policisté vyjíždějí k různým potyčkám, vždy zkontrolují jejich hosty, kteří nemají dostatečný věk na to, aby popíjeli. I ti pak často putují rovnou z tanečního parketu do náručí svých rodičů.

„Kontroly děláme často a budeme v nich i nadále pokračovat. Možná, že pro partu, která popíjela ve Štěpánčině parku, jsme byli překvapením, ale strážníci městské policie kontrolují prachatické parky poměrně často, takže ani tady nemůže nikdo, komu ještě nebylo osmnáct let, beztrestně popíjet. Minimálně je odvezen rodičům, o jeho chování se dozví odbor sociálních věcí a také často i škola,“ upozornila na standardní postup Radka Sovová.

Patnáct kontrol

Celkem v pátek v noci policisté zkontrolovali na patnáct mladistvích. To, že téměř třetina z nich pila alkohol, je alarmující, i když bohužel ne příliš překvapivé. Mnohdy rodiče vůbec nemají představu o chování svých dětí, o tom, kde tráví volný čas a kde se pohybují v noci.

„I proto se budeme na mladistvé dále zaměřovat. Naše kontroly budou náhodné, ale časté,“ poznamenala Radka Sovová.

Chaty a chalupy

S podzim a zimou se navíc policisté začnou zaměřovat také na kontroly chatových oblastí a chalup, které se v těchto ročních obdobích stávají terčem zlodějů.

Také tyto kontroly budou poměrně časté. Policisté se tímto snaží zabránit nepříjemnému překvapení jejich majitelů, kteří často zpátky na svá rekreační obydlí přijíždějí až na jaře.