A nejen pro ně. Tradiční akci stejně jako v jiných letech přihlížely tuto neděli stovky lidí. Někteří si odnesli právě ulovenou rybu, jiní mohli ochutnat dobře připravené rybí speciality, nebo si alespoň zatočili kolem štěstí u stánku s kampaní Ryba domácí. Výlov se navíc odehrál za ideálního počasí, a to jak pro ryby, tak i pro návštěvníky.
„Chodím sem na výlov už léta, ale letos poprvé jsem si nemusela vzít zimní bundu a přesto mi není zima. Myslím, že výlov Podroužku je akce, která si zaslouží pozornost, je to zkrátka tradice. Podzim by bez místních ryb nebyl opravdový,“ řekla netolická městská strážkyně Yveta Janotová, která na výlovu každoročně zajišťuje dozor.
Při výlovu vydal rybník všechno svoje bohatství – podle odhadů patnáct až dvacet tun ryb všech druhů. Od kaprů, přes amury a tolstolobiky až po candáty, štiky či sumce. Všem jim vévodil sumec albín, nádherná dvacetikilová zlatá ryba, která se po napuštění rybníka vrátí zpět do jeho hlubin. Sníst sumce albína, jak jistě ví všichni rybáři, přináší totiž neštěstí.
„V Podroužku jsme měli albíny tři v různých velikostech, v loňském roce ale dva uhynuli. Ten, který rybník střeží teď, je starý patnáct až dvacet let. Rozhodně se do rybníka znovu vrátí a doufám, že se s ním setkáme i v dalších letech,“ vysvětlil ředitel protivínského školního rybářství Václav Šrámek s tím, že i ostatní ryby jsou v dobrém stavu a v očekávaném množství. A to i přesto, že letošní rok nebyl z rybářského hlediska právě ideální, za což mohlo především slabé jaro, kdy ryby málo přibíraly na váze. „Naopak nás překvapil srpen, kdy byly přírůstky opravdu velké a dá se říci, že právě srpen situaci zachránil. Bavit se ale o ceně kapra na vánoční tabuli je předčasné, jsme teprve ve třetině podzimních výlovů,“ pokračoval Václav Šrámek. Ujistil ale, že rybářství rozhodně nebude chtít cenu oproti minulým rokům navyšovat, spíše naopak. A velkých ryb bude na tuzemské stoly prý určitě dostatek.
„Konečná cena, kterou pocítí spotřebitel, je ale z velké míry určena postupem obchodníků. Je to něco jiného než tady na výlovu, kde prodáváme rybu za smluvní cenu za kus,“ doplnil ředitel rybářství Václav Šrámek.
Školní rybářství Protivín má každý rok dva podzimní výlovy, na kterých ryby i prodává a zve k nim veřejnost. Pro ty, kteří výlov Podroužku nestihli, nebo si chtějí užít ještě další výlov rybníka spojený s dechovou hudbou či ochutnávkami rybích specialit, je přichystán ještě výlov rybníka Selibovského mezi Pískem a Protivínem. Na ten se rybáři chystají v neděli 31. října, znovu od osmi hodin.