Od 1. září tak vyjde vodné na 27,63 koruny a stočné na 25,17 koruny za m³. „Celková cena tak vyjde na 52, 80 korun plus pět procent DPH,“ upřesnil prachatický starosta Jan Bauer.

Navíc zastupitelé schválili i výši nájemného pro správce vodohospodářského majetku na území města. Tím jsou VaK, Jižní Čechy, a.s.. A od září do konce roku zaplatí městu téměř čtyři miliony sto tisíc korun.

Hlavním důvodem změn v ceně vodného a stočného i nájmu je změna legislativy, která nastane s prvním dnem nového roku. „Každá obec si totiž musí vytvořit fond obnovy vodohospodářského majetku a zároveň plán jeho obnovy. My máme s podobným fondem zkušenosti v případě skládky a víme, že jde o dobrou věc. Peníze, které získáme za nájem, půjdou přímo do tohoto fondu a nebudeme mít s financováním problém,“ vysvětlil zastupitelům i obyvatelům přítomným v Radničním sále místostarosta Martin Malý.

Ne všichni zastupitelé ale souhlasili s takovým postupem. Část ČSSD i KSČM hlasovala proti a jeden se zdržel. Navíc cena vody poroste i příští rok. „Chceme zdražovat postupně, také proto jsme se rozhodli zdražit od září a od ledna znova, aby to pro obyvatele nebyla příliš velká zátěž,“ uzavřel Jan Bauer.