Poránu nevíme, co bychom na sebe oblékli, aby nám to odpoledne příliš nepřekáželo. Důvodem je babí léto.
To nyní panuje podle amatérského meteorologa z Volar Iva Rolčíka nejen na Prachaticku, ale v celé České republice. „Poránu na většině lokalit zaznamenáváme teploty lehce pod bodem mrazu, v odpoledních hodinách se teploty šplhají k plus 15 stupňům Celsia. Toto počasí není pro toto období ničím výjimečným,“ upozornil Rolčík s tím, že největší mráz za poslední dny zaznamenaly toto pondělí Zbytiny –5,9°C a včera Borová Lada –4,8°C. Nízké teploty pod minus pět stupňů Celsia jsou každý den zaznamenány v Hliništi.
„V posledních dnech mrzne i ve Vimperku, Prachaticích či Husinci. Zajímavostí je, že v těchto jmenovaných lokalitách je poslední dny chladněji, než ve Volarech, což se nestává zas tak často,“ uvedl Rolčík, podle něhož je to způsobeno tím, že ve Volarech i v noci fouká vítr, který z okolních kopců žene do Volar teplejší vzduch z okolních vrcholů, proto minimální teplota za poslední dny ve Volarech je jen –1,1°C. „Například na Kubově Huťi ještě nemrzlo ani jednou, nejchladněji zde bylo uplynulou neděli, kdy zde naměřili rovnou nulu,“ dodal.
Krásné a slunečné počasí by podle Iva Rolčíka mělo vydržet do pátku. „Poté se zatáhne a přijdou dešťové přeháňky a ochlazení, které na vrcholky Šumavy zřejmě přinese sněhové vločky,“ předpokládá Rolčík.