Případné komplikace v dodávkách plynu by v lepším případě neměli obyvatelé Prachatic pocítit až tak zásadně. Podle jednatele společnosti Tepelné hospodářství Prachatice Vladislava Zocha je dokonce dostatečná rezerva na tři dny. „Po tuto dobu by komplikace v dodávkách plynu neměly znamenat žádné problémy. Jsme totiž během patnácti až dvaceti minut schopni přejít na vytápění pomocí topného oleje. Není to sice pro nás běžné médium, ale jsme schopni ho využít. Už v loňském roce jsme dokonce projednávali v Kralupech dodávku topného oleje, i když jsme ho nechtěli brát tak říkajíc na sklad,“ potvrdil Vladislav Zoch. Důvod je jasný. Jedna dodávka by znamenala finanční zátěž kolem půl milionu korun. „Určitou malou zásobu tu máme pro případ nárazových záležitostí, ale pokud by se jednalo o dlouhodobější stav, museli bychom olej koupit. Jsou tu dvě velké zásobní nádrže. Olej je sice dražší než plyn a toto řešení by bylo pochopitelně nevýhodné, ale zvládli bychom to. Navíc máme havarijní plán. Podle něho by se prioritně omezovala dodávka tepla do úřadů, případně do škol, omezil by se ohřev vody, aby zůstal dostatek tepla pro vytápění domácností,“ ubezpečil Vladislav Zoch.
V prachatické nemocnici si obavy z možných komplikací z dodávky plynu nedělají. „Máme v záloze nádrž na lehký topný olej. Jeho dodávka by byla sice komplikovanější, ale i tak bychom mohli několik dní běžně fungovat. Naše možnosti jsou takové, že můžeme částečně topit plynem a částečně právě lehkým topným olejem. Obavy z toho, že bychom neměli v nemocnici teplo tedy rozhodně nemáme,“ ubezpečil ředitel nemocnice Bohumil Ondřich.
Stejně tak se touto otázkou zatím nezabývají ani Vimperští. „Městské byty jsou napojeny na biomasu. Městský úřad je naopak vytápěn elektrikou. Jediný problém by mohl vzniknout v objektu, kde sídlí přestupkové oddělení a městská policie. Máme ale dostatek nebytových prostor ve vlastnictví města, které bychom mohli v případě komplikací s dodávkou plynu nabídnout. Jedná se například o bývalé ordinace doktorů a podobně. Pokud by taková situace nastala, najdeme nejvhodnější řešení,“ upozorňoval místostarosta Vimperka Bohumil Petrášek s tím, že i v místní nemocnici mají k dispozici kotel na lehký topný olej a zásobníky.