Příští týden, přesně 18. a 19. května, se uskuteční již pátý ročník Plaveckého maratonu. I tentokrát všichni účastníci věří, že překonají rekord v uplavaných kilometrech.
V prachatickém plaveckém bazénu celá akce vypukne v pátek v půl šesté odpoledne slavnostním zahajovacím programem. „Nejprve vystoupí taneční soubor Čapousek, který bude doprovázet osm bubeníků z Utheru. Dále se představí smíšené akvabely,“ sdělila organizátorka plaveckého maratonu Vladimíra Čapková.
Před samotným startem pronese krátkou zdravici prachatický starosta Jan Bauer, který úderem šesté hodiny zahájí jako tradičně maraton skokem do bazénu. „Bude se plavat celou noc a celý den. Konec je stanoven na sobotu v šest hodin odpoledne,“ pokračovala Vladimíra Čapková s tím, že po celou dobu maratonu bude samozřejmě zajištěno občerstvení. K poslechu zahraje příjemná hudba.
Ke čtvrtku 10. května bylo do maratonu přihlášeno 77 lidí. Zájemci se mohou i nadále hlásit v bufetu plaveckého bazénu u Vladimíry Čapkové. „Letos je zájem opravdu veliký a očekáváme rekordní počet plavců,“ doplnila.
V loňském roce se zúčastnilo 92 lidí, kteří uplavali celkem 58,6 kilometru. „Určitě chceme loňský rekord překonat a pevně věřím, že se nám to podaří,“ říká optimisticky Vladimíra Čapková. Plavat budou rodiny s dětmi, ale také výkonostní sportovci. „Záleží na každém, kolik uplave. Samozřejmě sportovci vydrží v bazénu déle a udělají hodně metrů. Maraton ukončí triatlonista Hynek Okleštěk,“ řekla dále.
Při Plaveckém maratonu vůbec nezáleží na tom, kolik kdo uplave. „Je to tak, jde hlavně o propagaci společného plavání. Důležité je, že se zde setká mnoho lidí, kteří vytvoří báječnou atmosféru. Kromě plavání si popovídají a prostě si celou akci moc užijí,“ konstatuje Vladimíra Čapková. Přípravy na celou akci jsou velmi náročné a trvají šest týdnů. I proto je jisté, že letošní ročník bude opravdu velkolepý. „Na pořádání plaveckého maratonu spolupracuje opravdu mnoho lidí a všem patří veliký dík,“ uzavírá Vladimíra Čapková.