Výjimečný rok

„Letos jsme ještě nemuseli vůbec zasahovat,“ řekl včera zástupce ředitele prachatické městské policie Karel Novák. Podle jeho slov je letošní rok výjimkou. Zhruba týden před Mikulášem už totiž městem zněly drobnější výbuchy. „Určitě na to má vliv i prevence. Chodíme na školy a upozorňujeme děti, jaké nebezpečí jim při manipulaci se zábavnou pyrotechnikou hrozí,“ myslí si Karel Novák.

Navíc ve městě i rapidně ubylo prodejců, kteří před svátky zábavnou pyrotechniku na svých pultech nabízeli.

Zkoušejí

„Samozřejmě, že děti zkoušejí, jestli jim prodáme i pyrotechniku, která jim do ruky nepatří. Ale riskovat, že si s ní ublíží, to ji raději neprodáme,“ říká prodavačka z prachatického obchodu, kde je pyrotechnika k sehnání. Podle jejích slov se o různé petardy zajímají především děti kolem deseti let věku. „Utrácejí za ní řádově desetikoruny, nestává se, že by přišlo dítě a nakoupilo třeba za stokorunu. Kupují tak po jednom nebo dvou kusech a vybírají si levnější zboží,“ popsala.

„Pokud bychom viděli, že má dítě v rukách nebezpečnou pyrotechniku, je mu ihned zabavena. Zároveň bychom zjišťovali, kdo mu ji prodal,“ popisuje obvyklou praxi Karel Novák z městské policie.

„Nikdy bych svým dětem petardy nekoupila, ani jim nedovolila, aby si je koupily. Třináctiletý syn to na mě zkoušel, ale měl smůlu. Nebudu ohrožovat jeho zdraví,“ řekl včera maminka Gabriela Jeřábková z Prachatic.