Zvyšování cen pečiva pro konečné spotřebitele by měla ovlivňovat nejen cena mouky, ale také zvyšující se ceny energií.

„Zatím jsem o zvyšování ceny neuvažoval. Vím, že se bude zdražovat mouka, ale zda a o kolik se cena pečiva zvedne, to zatím opravdu nevím,“ řekl včera dopoledne majitel pekárny na Kvildě Karel Potužák.

O konkrétním zdražovaní zatím neuvažovala ani další z pekáren, tentokrát Vacovská. „Mouku zatím dražší nemáme, tak nelze říci, o kolik budeme a kdy vůbec zdražovat,“ poznamenal ředitel pekárny Zdeněk Novák.

To, že se do ceny pečiva nepromítají pouze náklady na mouku, potvrdil včera i majitel vimperské pekárny.

„Hlavně se zdražuje cena elektriky. Když jsem v devadesátých letech začínal, byla o tři koruny levnější. Čtvrtinu ceny totiž tvoří právě náklady na elektřinu. To, jestli se o něco zvedne cena mouky, už pak není tak zásadní. A když se zdražuje cena osiva a následně pak i cena mouky, i do toho se promítají právě režijní náklady. Takže elektřina cenu ovlivňuje ze všeho nejvíce,“ poznamenal.

„Zatím nevíme konkrétní ceny, jak se bude zdražovat mouka. V tuto chvíli zvažujeme, že se bude cena pečiva zdražovat během září. Podle informací, které máme, by se mohlo jednat o zdražování mouky až o třetinu,“ uvedl majitel vlachovobřezské pekárny Vladimír Cais.